02-06-2018 14:44 4757
Հայաստանի կառավարության համար գերակա է լինելու բնակչության կենսամակարդակի էական բարելավումը, զբաղվածության շարունակական աճը, կենսաթոշակների և աշխատավարձերի իրական աճը, բևեռացման մեղմումը, աղքատություն ծնող ռիսկերի դեմ կանխարգելիչ գործունեությունը: Այս մասին ասված է կառավարության ծրագրում, որը հրապարակվել է կառավարության e-gov.am կայքում:
«Կառավարությունը համոզված է, որ 2018թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը տնտեսական և ներդրումային դրական սպասումներ է առաջացրել: Քաղաքական կայունության պահպանման պայմաններում դրական սպասումները մեծ հավանականությամբ վերածվելու են ներդրումների հոսքի, և կառավարությունը մտադիր է ներդրումներն ուղղել դեպի մարզեր և քաջալերել առավել մեծ թվով նոր աշխատատեղեր ստեղծելուն միտված ներդրումները, անհրաժեշտ է կատարելագործել գոտիական հարկային քաղաքականությունը: Կառավարությունն այս իմաստով շարունակում է հանդես գալ սեփականության և ներդրումների անձեռնմխելիության երաշխավորի դերում»,- ասված է ծրագրում:
Կառավարությունն արձանագրում է, որ այս պահին առկա սոցիալական վիճակում, սակայն, պետությունը պետք է հոգ տանի սոցիալապես անապահով և խոցելի խմբերի աջակցության մասին: Այստեղ կառավարության նպատակը լինելու է սոցիալապես անապահով ընտանիքներին ցուցաբերվող օգնության հասցեականությունը, արդարացիությունը և արդյունավետությունը, դիտարկվելու է ոլորտային սերտիֆիկատների համակարգի ներդրման նպատակահարմարությունը: Էականորեն վերանայվելու են կենսաթոշակների սկզբունքները, այդ թվում` դիտարկելով կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխումների նպատակահարմարությունը:
Կառավարության ծրագրում անդրադարձ կա նաև 1988 թ. ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով անօթևան մնացած և մինչև այժմ տնակներում բնակվող հազարավոր ընտանիքներին բնակարանով ապահովելու խնդրին: Գործադիրը նախատեսում է սկսել նոր ծրագիր, որով պետություն-մասնավոր հատված արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ առավելագույնս սեղմ ժամկետում բնակարաններով կապահովվեն երկրաշարժի հետևանքով բնակարանային կարիք ունեցող ընտանիքները:

Правительство Армении планирует значительно повысить уровень жизни населения, обеспечить постоянный рост занятости, реальный рост пенсий и зарплат, уменьшить поляризацию и бороться с бедностью. Об этом говорится в правительственной программе, опубликованной на веб-сайте правительства e-gov.am.
«Правительство убеждено в том, что мирная, бархатная, народная революция, которая произошла в Армении в апреле-мае 2018 года, вызвала экономические и инвестиционные позитивные ожидания. В условиях политической стабильности позитивные ожидания, скорее всего, превратятся в поток инвестиций, а правительство планирует направить инвестиции в регионы для создания новых рабочих мест, для чего необходимо улучшить региональную налоговую политику. В этом смысле правительство продолжает выступать в качестве гаранта для неприкосновенности имущества и инвестиций», говорится в программе.
Правительство заявляет, что в нынешней социальной ситуации оно должно поддерживать социально уязвимые группы. Цель правительства заключается в оказании финансовой помощи нуждающимся семьям, рассмотреть вопрос о целесообразности введения отраслевой системы сертификации. Принципы пенсионного обеспечения будут также пересмотрены, в том числе и реформы пенсионной системы.
В правительственной программе также затрагивается вопрос о предоставлении жилья тысячам семей, которые остались без крова в результате разрушительного землетрясения и все еще живут в домиках. В программе отмечается, что правительство начнет проект при эффективном сотрудничестве с частным сектором, для предоставления этим семьям жилье в кратчайшие сроки.