05-06-2018 10:15 7190
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) հաղորդում է, որ մսի շուկայում չկա այնպիսի տնտեսվարող սուբյեկտ, որն ունի գերիշխող դիրք: Այս մասին հայտարարել է Հանձնաժողովը, ի պատասխան լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի հրապարակումներին, կապված մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքները գների աճի հետ մայրաքաղաքի խոշոր սուպերմարկետներում:
Ինչպես նշել են ՏՄՊՊՀ-ում, Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակներում վերահսկողություն է իրականացնում բացառապես գերիշխող ապրանքային շուկաների նկատմամբ: Գերատեսչությունը հաղորդում է, որ մսի շուկայում չկան գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտներ: «Այդ շուկան համարվում է մրցունակ, կոնցենտրացման ցածր մակարդակով, որտեղ գների կարգավորման հարցում գոչծում են շուկայական մեխանիզմները», - ասված է հայտարարության մեջ:
Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով սպառողների մտահոգությունները, ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրություն է իրականացրել է խոշոր սուպերմարկետներում: « Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խումբը չի արձանագրվել գնային փոփոխություններ, իսկ սպառողները կարող է միս գնել նախկին գնով: Ինչ վերաբերում է անցյալ շաբաթ գների կարճաժամկետ բարձրացմանը, ապա այն լիովին պայմանավորված էր հարկային վարչարարությամբ, իսկ նման խնդիրները դուրս են ՏՄՊՊՀ-ի լիազորություններից:», - նշում է գերատեսչությունը:

Государственная комиссия РА по защите экономической конкуренции (ГКПЭК) сообщает, что нет хозяйственного субъекта, который имеет доминирующее положение на мясном рынке. Об этом заявила Комиссия в ответ на публикации СМИ и социальных сетей, связанные с ростом цен на ряд сельскохозяйственных продуктов в крупных супермаркетах столицы.
Как отмечается в ГКЗЭК, Комиссия осуществляет контроль над исключительно доминирующими товарными рынками в рамках своих полномочий. Офис сообщает, что на рынке мяса нет доминирующих хозяйствующих субъектов. «Этот рынок считается конкурентоспособным с низкой концентрацией, где используются рыночные механизмы для регулирования цен», - говорится в заявлении.
Тем не менее, учитывая обеспокоенность потребителей, ГКПЭК провела исследование в крупных супермаркетах. «Мониторинговая группа Комиссии не зарегистрировала изменения цен, и потребители могут покупать мясо по прежней цене. Что касается краткосрочного роста цен на прошлой неделе, то это было полностью обусловлено налоговым администрированием, а такие вопросы выходят за рамки компетенции ГКЗЭК».