05-06-2018 10:15 7190
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) հաղորդում է, որ մսի շուկայում չկա այնպիսի տնտեսվարող սուբյեկտ, որն ունի գերիշխող դիրք: Այս մասին հայտարարել է Հանձնաժողովը, ի պատասխան լրատվամիջոցների և սոցիալական ցանցերի հրապարակումներին, կապված մի շարք գյուղատնտեսական ապրանքները գների աճի հետ մայրաքաղաքի խոշոր սուպերմարկետներում:
Ինչպես նշել են ՏՄՊՊՀ-ում, Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակներում վերահսկողություն է իրականացնում բացառապես գերիշխող ապրանքային շուկաների նկատմամբ: Գերատեսչությունը հաղորդում է, որ մսի շուկայում չկան գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտներ: «Այդ շուկան համարվում է մրցունակ, կոնցենտրացման ցածր մակարդակով, որտեղ գների կարգավորման հարցում գոչծում են շուկայական մեխանիզմները», - ասված է հայտարարության մեջ:
Այնուամենայնիվ, հաշվի առնելով սպառողների մտահոգությունները, ՏՄՊՊՀ-ն ուսումնասիրություն է իրականացրել է խոշոր սուպերմարկետներում: « Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խումբը չի արձանագրվել գնային փոփոխություններ, իսկ սպառողները կարող է միս գնել նախկին գնով: Ինչ վերաբերում է անցյալ շաբաթ գների կարճաժամկետ բարձրացմանը, ապա այն լիովին պայմանավորված էր հարկային վարչարարությամբ, իսկ նման խնդիրները դուրս են ՏՄՊՊՀ-ի լիազորություններից:», - նշում է գերատեսչությունը:

05-06-2018 10:15 7192
The RA State Commission for the Protection of Economic Competition (SCPEC) reports that there is no economic entity that has a dominant position in the meat market. This was stated by the Commission, in response to media and social media publications related to the rise in prices of a number of agricultural products in the major supermarkets of the capital.
As noted in the SCPEC, the Commission exercises control over exclusively dominant commodity markets within the scope of its powers. The office reports that there are no economic entities dominating in the meat market. "This market is considered to be competitive, with low concentration, where market mechanisms are used to regulate prices," the statement said.
Nevertheless, taking into account consumer concerns, SCPEC conducted a study in major supermarkets. "The Commission's monitoring group has not registered price changes, and consumers can buy meat at the former price. As regards the short-term rise in prices last week, it was entirely conditioned by tax administration, and such issues are beyond the competence of the SCPEC. "