05-06-2018 10:17 18442
«Գազպրոմ» ընկերության տնօրենների խորհուրդը համաձայնել է 26,381 մլրդ ՀՀ դրամով ձեռք բերել «Գազպրոմի Արմենիա» ընկերության 5.248 մլն լրացուցիչ սովորական բաժնետոմսերը:
Ինչպես հայտնում է Գազպրոմի մամուլի ծառայությունը, Ռուսաստանի կառավարությունը հավանության է արժանացրել «ԱրմՌոսգազպրոմ» (այժմ՝ «Գազպրոմ Արմենիա») ընկերության աշխատանքի և բաժնետոմսերի առքուվաճառքի պայմանների մասին ռուս-հայկական համաձայնագրում փոփոխությունները, որոնց համաձայն՝ «ԱրմՌոսգազպրոմ»-ի կանոնադրական կապիտալում «Գազպրոմ»-ի մասնաբաժինը 80 տոկոսից հասցվել է 100 տոկոսի:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության լրացուցիչ բաժնետոմսերի շուկայական արժեքի հաշվարկը կատարել է «Էսկալ Պարտներս» ընկերությունը: «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունն ունի Հայաստանում ռուսական բնական գազի մատակարարման մենաշնորհ:
2013 –ին «Գազպրոմը» և «Գազպրոմ Արմենիան» կնքել են դեպի Հայաստան 2,5 մլրդ խորանարդ մետր գազի մատակարարման պայմանագիր: 2016 թ. ապրիլին, կողմերն ստորագրել են լրացուցիչ համաձայնագիրը:

Совет директоров «Газпрома» согласился приобрести 5248 миллионов дополнительных обыкновенных акций компании «Газпром Армения» за 26,381 млрд. драмов.
По сообщению пресс-службы «Газпрома», российское правительство одобрило поправки в условия покупки и продажи акций и работы «АрмРосгазпрома» (сейчас «Газпром Армения») российско-армянского соглашения, согласно которому доля «Газпрома» в уставном капитале «АрмРосгазпрома» выросла от 80% до 100%.
Расчет рыночной стоимости дополнительных акций «Газпром Армения» выполнила компания «Эскаль Партнеры». Компания «Газпром Армения» обладает монопольным правом на поставку российского природного газа в Армению.
В 2013 году «Газпром» и «Газпром Армения» подписали соглашение о поставке газа в 2,5 млрд. кубометров в Армению. В апреле 2016 года стороны подписали дополнительное соглашение.