Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունը ներմուծողից դարձել է արտահանող՝ իր «Հալեպ» ապրանքանիշի քաղցրավենիքներն ու համեմունքները մատակարարելով աշխարհի մի քանի շուկաներ։
«Հալեպն» արտահանման առաջին պատվերն ստացել է 2017-ին՝ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ մասնակցելով Աստանայի «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովին։ Իսկ 2018 թ. փետրվարին Ժնևում կազմակերպված գործարար համաժողովի արդյունքում արտահանման պայմանագիր է կնքել ֆրանսիական գործընկեր կազմակերպության հետ, շվեյցարական գործընկերոջ հետ բանակցություններն ընթացքի մեջ են։
ԱՄՆ Սննդամթերքի և դեղերի գրանցման գործակալությունում (FDA) գրանցվելուց և Արտոնյալ առևտրային ռեժիմից (GSP) օգտվելու իրավունք ստանալուց հետո կանոնավոր արտահանումներ է սկսել դեպի Միացյալ Նահանգներ։
«Ընկերությունը նաև գրանցվել է ԵՄ GSP+ արտոնյալ առևտրային ռեժիմի շրջանակում այս տարվա հունվարից գործարկված՝ ապրանքների ծագման ինքնահավաստագրման (REX) էլեկտրոնային համակարգում, որին նույնպես աջակցել ենք և ակնկալում ենք, որ հաջողությամբ կօգտվի պարզեցված եղանակով մինչև 6000 եվրո արժողությամբ ապրանքների արտահանման արտոնյալ ռեժիմից»,-նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Շատ կարևոր էր արտահանման հնարավորություն ստանալը և միջազգային շուկա դուրս գալը։ Հիմա «Հալեպ» ապրանքանիշով Հայաստանում արտադրված փախլավա, լոխում, նուգա, արևելյան այլ քաղցրավենիքներ, հայկական համեմունքներ ենք արտահանում արդեն 5 երկրներ, ինչը մեզ զարգանալու մեծ հնարավորություն է տալիս»,— նշել է «Շառոյան-Սարյան» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Գևորգ Սարյանը։
«Արտահանման պատվերների, բարձր որակի, աշխատանքի գրագետ կազմակերպման արդյունքում «Հալեպ» խանութների ցանցը նաև ընդլայնվում է, ներկայում խանութներ ունի Երևանում, Վանաձորում, Գյումրիում, նախատեսվում է՝ Արցախում»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանման աջակցության բաժնի ղեկավար Անահիտ Մկրտչյանը։

С помощью Business Armenia компания «Шароян-Сарьян» стала экспортером от импортера, поставляя сладости и специи марки «Галеп» на несколько рынков в мире.
«Галеп» получила первый экспортный заказ в 2017 году при поддержке Business Armenia, принимая участие в выставке «Евразийская неделя» в Астане. Во время бизнес-форума в Женеве в феврале 2018 года был подписан экспортный контракт с французской партнерской организацией, переговоры со швейцарскими партнерами продолжаются.
После регистрации в Агентстве по контролю за продуктами и лекарствами США (FDA) и получения права пользоваться привилегированным торговым режимом (GSP), компания начала осуществлять регулярный экспорт в Соединенные Штаты.
«Компания также была зарегистрирована в рамках режима льготной торговли ЕС GSP +, который был запущен в январе этого года в электронной системе сертификации REX, которую мы также поддерживали и ожидаем, что она сможет успешно использовать упрощенные экспортные льготные режим для товаров на сумму до 6 000 евро », - отметил Авакян Армен Авакович, исполнительный директор Business Armenia.
«Очень важно иметь возможность экспортировать и выходить на международный рынок. В настоящее время мы экспортируем армянскую пахлаву, локум, нугу, другие восточные сладости и армянские специи в 5 стран, что является отличной возможностью для нас развиваться», - сказал Геворг Сарьян, основатель и директор компании «Шароян-Сарьян».
«Галеп» также расширяется благодаря экспортным заказам, высококачественной и компетентной организации работ. В настоящее время компания имеет магазины в Ереване, Ванадзоре и Гюмри », - говорит Анаит Мкртчян, руководитель отдела поддержки экспорта бизнеса Армении.