Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, փոխվարչապետի գրասենյակի ղեկավար Վարագ Սիսեռյանը, Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը, ԿԶՆ ինովացիոն լաբի տնօրեն Էրիկ Գյուլազյանը տեսակոնֆերանս են ունեցել աշխարհահռչակ տնտեսագետ, պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուի հետ: Քննարկվել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարները, Աճեմօղլուի հետ համագործակցության հնարավոր ձևաչափերը:
Վարչապետը ներկայացրել է կառավարության առաջիկա ծրագրերն ու առաջնահերթությունները: Տնտեսագետն ընդգծել է, որ ճիշտ ժամանակն է նախաձեռնել և սկսել իրականացնել կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ՝ քաղաքական ուղղվածությամբ, արդարադատության, ֆինանսական համակարգերի և ներդրումային միջավայրի բարելավման ոլորտներում, որոնք պետք է լինեն կոնկրետ գործողություններ՝ որոշակի ժամանակահատվածում արդյունքներ արձանագրելու նպատակով:
Դարոն Աճեմօղլուն կարևորել է իշխանության տարբեր ճյուղերում ինստիտոցիոնալ հակակշիռների ճկուն մեխանիզմների ներդրումը, որոնք կերաշխավորեն նախկինում եղած արատավոր երևույթների բացառումը, կառավարության գործելաոճի թափանցիկության բարձրացումը, ինչը թույլ կտա հանրությանն իշխանության գործողությունները պահել մշտադիտարկման մեջ: «Ներկա կառավարության գործունեության արդյունքում քաղաքացիները զգում են իրենց ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ։ Շատ մարդիկ Հայաստանում այս պահին իսկապես ոգևորված են, իսկապես ուզում են լինել քաղաքականության մաս»,- ասել է Դարոն Աճեմօղլուն:
Տնտեսագետը պատրաստակամություն է հայտնել ցանկացած ձևաչափով աջակցել Հայաստանի կառավարությանը զարգացման, ժողովրդավարացման և բարեփոխումների իրականացման գործում:

Prime Minister Nikol Pashinyan, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, Deputy Prime Minister Varag Siseryan, Director of Center for Strategic Initiatives Alexander Khachaturyan, Director of Innovation Lab Eric Gyulazyan had a teleconference with world-renowned economist and professor Daron Achemoglu. The prospects of Armenia's development, possible formats of cooperation with Achemoglu were discussed.
The Prime Minister presented the government's upcoming programs and priorities. The economist emphasized that it was the right time to initiate short-term, medium-term and long-term institutional reforms in political, justice, financial systems and investment environments which should be concrete actions to record results over a specific period of time.
Daron Achemoglu highlighted the introduction of flexible mechanisms for institutional counterbalances in various sectors of the government, which would ensure the exclusion of previously vicious phenomena, the increase in transparency of the government's work style, which will allow the public to keep track of the authorities' actions. "As a result of the current government, citizens feel their engagement in politics. Many people in Armenia are really excited and really want to be part of politics, "said Daron Achemoglu.
The economist has expressed readiness to assist the Armenian government in any form of development, democratization and reforms.