12-06-2018 12:40 4018
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը ընդունել է միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչներին։
Նրանք իրենց դժգոհությունն են հայտնել հարկային օրենսդրության փոփոխություններով պայմանավորված՝ 2018թ. հունվարի 1-ից միջպետական բեռնափոխադրումների ոլորտի հարկային քաղաքականության վերաբերյալ։
Հայաստանի միջազգային փոխադրողների ասոցիացիայի նախագահ Հերբերտ Համբարձումյանը, հանգամանալից ներկայացնելով իրավիճակը, նշել է, որ օրենսդրական փոփոխությունները բազմաթիվ խոչընդոտներ են առաջ բերել իրենց գործունեության մեջ։ Խոսքը վերաբերում է ավտոտրանսպորտային փոխադրումների հաստատագրված վճարները շահութահարկով փոխարինելուն, ՌԴ փոխադրումներ իրականացնելիս ֆիսկալ կտրոններ ներկայացնելու անհրաժեշտությանը և ճանապարհային վճարների կտրուկ թանկացմանը։
Նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը նշել է, որ բարձրացված հարցերը հիմնականում հարկային ոլորտից են։ Սակայն, որպես տրանսպորտի բնագավառի պատասխանատու գերատեսչություն, նախարարությունը միջազգային բեռնափոխադրողների ներկայացրած առաջարկությունները կքննարկի պետական կառավարման շահագրգիռ այլ կառույցների հետ։

Армен Памбухчян, заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий РА, принял представителей международных компаний, занимающихся грузоперевозками.
Они выразили недовольство по поводу изменений в налоговом законодательстве, налоговой политики межгосударственных грузоперевозок с 1 января 2009 года.
Президент Международной ассоциации перевозчиков Армении Герберт Амбарцумян, подробно изложив ситуацию, отметил, что законодательные поправки создали много препятствий для их деятельности. Это относится к замене фиксированных платежей за автотранспортных перевозок налогом на прибыль, необходимости представления фискальных купонов для перевозок в РФ и резкому росту дорожных сборов.
Заместитель министра Армен Памбухчян отметил, что поднятые вопросы в основном связаны с налоговой сферой. Однако как отвечающий за транспортный сектор, министерство рассмотрит предложения, представленные международными грузоперевозчиками, с другими заинтересованными государственными органами управления.