12-06-2018 18:50 42352
Կառավարությունը հաստատել է հարկային օրենսգրքում նախատեսված փոփոխությունների նախագիծը, ըստ որի` ՀՀ–ում բանկերին թույլատրվում է «ներել» քաղաքացիների`անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանք­ները:
«Այս փոփոխությունները վերաբերում են միայն այն ֆիզիկական անձանց, որոնց վարկերը ճանաչվել են անհուսալի մինչև մայիսի 31–ը», – նախագիծը ներկայացնելիս նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նշվել է նաև, որ այսուհետև բանկերին թույլատրվում է չվճարել եկամտահարկ այն տույժերի և տուգանքների մասով, որոնցից նրանք կհրաժարվեն, այն դեպքում, երբ ավելի վաղ նրանք ստիպված էին անել դա` անկախ այն բանից` տուգանքը գանձվել է, թե ոչ։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ տուգանքից ազատումը չի նշանակում ազատում հիմնական գումարի վճարումից։ Առաջարկվող նախաձեռնությունը չի կրում պարտադիր բնույթ, և բանկերն ազատ են իրենց որոշման մեջ, որը վերաբերում է վարկառուին տուգանքների վճարից ազատելուն։
Ըստ նախագծի, տույժերից և տուգանքներից ազատելու պայմանավորվածությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե հիմնական գումարը վճարվի 90 օրում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ այս որոշումն ուղղված է բանկերի և վարկառուների հարաբերությունների բացասական երևույթների վերացմանը։
«Մենք այս փոփոխությունով դե–ֆակտո առաջարկում ենք, որպեսզի քաղաքացիներըqq գան այն սկզբնական վիճակին, որը հաստատվել էր պայմանագրով բանկի և փոխառուի միջև։ Այսինքն, նրանց հարաբերությունների ողջ բացասական պատմությունը ջնջվում է, և նրանք փորձում են նոր էջից սկսել իրենց հարաբերությունները», – ասաց նա։

The government has approved a draft amendments to the Tax Code, according to which banks in Armenia are allowed to "forgive" the fines and penalties imposed on citizens for bad loans.
"These amendments refer only to those individuals whose loans have been recognized hopeless till May 31," said Atom Janjughazyan, Finance Minister of Armenia.
It was also mentioned that from now on banks are allowed to not pay income taxes on fines and penalties from which they will refuse, whereas before they had to do so irrespective of whether the penalty was charged or not.
The minister also underlined that the exemption from fines does not mean the release of the principal amount. The proposed initiative does not have a mandatory nature and banks are free to make a decision regarding the exemption from the payment of penalties to the borrower.
According to the draft, the agreement on exemption from fines and penalties is possible only if the principal amount is paid in 90 days.
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, in his turn, noted that this decision was aimed at eliminating the negative phenomena of relations between banks and borrowers.
"We want the citizens to come to the initial state, which was confirmed by a contract between the bank and the borrower. That is to say, their negative history is being erased, and they try to start their relationship from a new page, "he said.