12-06-2018 18:50 42352
Կառավարությունը հաստատել է հարկային օրենսգրքում նախատեսված փոփոխությունների նախագիծը, ըստ որի` ՀՀ–ում բանկերին թույլատրվում է «ներել» քաղաքացիների`անհուսալի ճանաչված վարկերի գծով հաշվարկված տույժերն ու տուգանք­ները:
«Այս փոփոխությունները վերաբերում են միայն այն ֆիզիկական անձանց, որոնց վարկերը ճանաչվել են անհուսալի մինչև մայիսի 31–ը», – նախագիծը ներկայացնելիս նշել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Նշվել է նաև, որ այսուհետև բանկերին թույլատրվում է չվճարել եկամտահարկ այն տույժերի և տուգանքների մասով, որոնցից նրանք կհրաժարվեն, այն դեպքում, երբ ավելի վաղ նրանք ստիպված էին անել դա` անկախ այն բանից` տուգանքը գանձվել է, թե ոչ։
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ տուգանքից ազատումը չի նշանակում ազատում հիմնական գումարի վճարումից։ Առաջարկվող նախաձեռնությունը չի կրում պարտադիր բնույթ, և բանկերն ազատ են իրենց որոշման մեջ, որը վերաբերում է վարկառուին տուգանքների վճարից ազատելուն։
Ըստ նախագծի, տույժերից և տուգանքներից ազատելու պայմանավորվածությունը հնարավոր է միայն այն դեպքում, եթե հիմնական գումարը վճարվի 90 օրում։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին նշել է, որ այս որոշումն ուղղված է բանկերի և վարկառուների հարաբերությունների բացասական երևույթների վերացմանը։
«Մենք այս փոփոխությունով դե–ֆակտո առաջարկում ենք, որպեսզի քաղաքացիներըqq գան այն սկզբնական վիճակին, որը հաստատվել էր պայմանագրով բանկի և փոխառուի միջև։ Այսինքն, նրանց հարաբերությունների ողջ բացասական պատմությունը ջնջվում է, և նրանք փորձում են նոր էջից սկսել իրենց հարաբերությունները», – ասաց նա։

12-06-2018 18:50 42354
Правительство одобрило проект поправок к Налоговому кодексу, согласно которому банкам в Армении разрешено «простить» штрафы и пени, наложенные на граждан за плохие кредиты.
«Эти поправки относятся только к тем лицам, чьи кредиты были признаны безнадежными до 31 мая», - сказал министр финансов Армении Атом Янджугазян.
Также было упомянуто, что отныне банкам разрешено не платить налог на прибыль в объеме тех штафров и пеней, от которых они откажутся, в то время как ранее они должны были сделать это, независимо от того, выплачивался штраф или нет.
Министр также подчеркнул, что освобождение от штрафов не означает освобождение от уплаты основной суммы. Предлагаемая инициатива не носит обязательного характера, и банки могут самостоятельно принимать решение об освобождении от штрафов.
Согласно проекту, освобождение от штрафов возможно только в том случае, если основная сумма выплачивается в течение 90 дней.
В свою очередь премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян сказал, что это решение было направлено на устранение негативных отношений между банками и заемщиками.
«С этой поправкой мы хотим, чтобы граждане пришли к первоначальному состоянию, которое было подтверждено соглашением между банком и заемщиком. То есть их отрицательная история стирается, и они пытаются начать свои отношения с чистого листа», - сказал он.