13-06-2018 13:52 3643
Հունիսի 11-12-ը Դիլիջանում կայացած «Գնորդ-վաճառող» ներդրումային համաժողովի արդյունքում Տավուշի մարզի ՓՄՁ–ների և օտարերկրյա ներդրողների միջև 10 համագործակցության հուշագիր է կնքվել։ Փաստաթղթերը ստորագրող գործարարները մտադրություն ունեն մոտ ապագայում Տավուշի մարզում գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության և վերամշակման համատեղ ձեռնարկություններ հիմնել։
Համաժողովի ընթացքում տեղացի և օտարերկրյա պոտենցիալ ներդրողներին «Արլիան» խորհրդատվական ընկերությունը ներկայացրել է նախապես մշակված 15 ներդրումային ծրագիր, որոնցից 10-ի շուրջ քննարկումները գործնական փուլ են մտել։
Հավանության արժանացած ծրագրերից է Իջևանի Մեխանիկական գործարանը ներդրումների միջոցով վերապրոֆիլավորելու և գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրություն հիմնելու գաղափարը: Ներդրումային համաժողովի արդյունքում, ծրագրի նախաձեռնողներն առաջիկա 1-2 տարում ակնկալում են շուրջ 1000 նոր աշխատատեղ: Տավուշի մարզպետարանը և «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային զարգացման ՀԿ–ն պայմանավորվել են համաժողովները դարձնել ամենամյա՝ հաշվի առնելով անհրաժեշտությունը և արդյունավետությունը:
Համաժողովը կազմակերպել էր «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային զարգացման ՀԿ-ն՝ «Տավուշի մարզի ինտեգրված և հավասարակշռված տնտեսական զարգացում» ծրագրի շրջանակում: Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը, Ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը, Տավուշի մարզպետ Վահե Ղալումյանը, Բիզնես Արմենիայի Գործարարության աջակցության թիմի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը, տեղացի և օտարերկրյա ներդրողներ, Տավուշի մարզում գործող ձեռնարկատերեր։

As a result of the "Seller-Customer" Investment Conference held in Dilijan on June 11-12, 10 memorandums of cooperation were signed between SMEs and foreign investors in Tavush region. Businessmen who are signing documents intend to set up joint ventures for the production and processing of agricultural products in Tavush region in the near future.
During the conference, Arlian Consulting Company presented 15 investment projects, 10 of which have already been put into practice.
One of the most admired projects is the idea of re-profiling the mechanical plant in Ijevan by means of investments and establishing agricultural machinery production. As a result of the investment forum, initiators of the project expect about 1,000 new jobs in the next 1-2 years. The Tavush regional administration and the "Community Center for Development" Regional Development NGO have agreed to make annual conferences, taking into account the need and effectiveness.
The conference was organized by the " Community Center for Development " Regional Development NGO within the framework of the "Integrated and Balanced Economic Development" program of Tavush region. Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vache Terteryan, Deputy Minister of Economic Development and Investments Avag Avanesyan, Head of Development and Investments Department Vahagn Lalayan, Tavush Governor Vahe Ghalumyan, Business Armenia Business Support Team Leader Hayk Mirzoyan, Local and Foreign Investors, Tavush Region existing entrepreneurs took part in it.