13-06-2018 13:52 3643
Հունիսի 11-12-ը Դիլիջանում կայացած «Գնորդ-վաճառող» ներդրումային համաժողովի արդյունքում Տավուշի մարզի ՓՄՁ–ների և օտարերկրյա ներդրողների միջև 10 համագործակցության հուշագիր է կնքվել։ Փաստաթղթերը ստորագրող գործարարները մտադրություն ունեն մոտ ապագայում Տավուշի մարզում գյուղատնտեսական մթերքների արտադրության և վերամշակման համատեղ ձեռնարկություններ հիմնել։
Համաժողովի ընթացքում տեղացի և օտարերկրյա պոտենցիալ ներդրողներին «Արլիան» խորհրդատվական ընկերությունը ներկայացրել է նախապես մշակված 15 ներդրումային ծրագիր, որոնցից 10-ի շուրջ քննարկումները գործնական փուլ են մտել։
Հավանության արժանացած ծրագրերից է Իջևանի Մեխանիկական գործարանը ներդրումների միջոցով վերապրոֆիլավորելու և գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրություն հիմնելու գաղափարը: Ներդրումային համաժողովի արդյունքում, ծրագրի նախաձեռնողներն առաջիկա 1-2 տարում ակնկալում են շուրջ 1000 նոր աշխատատեղ: Տավուշի մարզպետարանը և «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային զարգացման ՀԿ–ն պայմանավորվել են համաժողովները դարձնել ամենամյա՝ հաշվի առնելով անհրաժեշտությունը և արդյունավետությունը:
Համաժողովը կազմակերպել էր «Քմյունիթի սենթր ֆոր դիվելոփմենթ» տարածաշրջանային զարգացման ՀԿ-ն՝ «Տավուշի մարզի ինտեգրված և հավասարակշռված տնտեսական զարգացում» ծրագրի շրջանակում: Համաժողովին մասնակցել են ՀՀ Տարածքային կառավարման և զարգացման փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը, Ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը, Տավուշի մարզպետ Վահե Ղալումյանը, Բիզնես Արմենիայի Գործարարության աջակցության թիմի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը, տեղացի և օտարերկրյա ներդրողներ, Տավուշի մարզում գործող ձեռնարկատերեր։

В результате инвестиционной конференции «Продавец-клиент», проведенной 11-12 июня в Дилижане, было подписано 10 меморандумов о сотрудничестве между МСП и иностранными инвесторами в Тавушском регионе. Предприниматели, которые подписывают документы, намерены в ближайшем будущем создать совместные предприятия по производству и переработке сельскохозяйственной продукции в Тавушском районе.
В ходе конференции консалтинговая компания «Арлиан» представила 15 инвестиционных проектов, 10 из которых уже реализуются.
Одним из одобренных проектов является идея перепрофилирования механического завода в Иджеване посредством инвестиций и создания производства сельскохозяйственной техники. В результате инвестиционного форума инициаторы проекта ожидают около 1000 новых рабочих мест в ближайшие 1-2 года. Тавушская региональная администрация и ОО «Community Center for Development» согласились проводить ежегодные конференции с учетом необходимости и эффективности.
Конференция была организована общественной организацией «Community Center for Development» по региональному развитию в рамках программы «Интегрированное и сбалансированное экономическое развитие» Тавушского региона. В нем приняли участие заместитель министра территориального управления и развития Ваче Тертерян, заместитель министра экономического развития и инвестиций Аваг Аванесян, начальник отдела развития и инвестиций Ваагн Лалаян, губернатор Тавушской области Ваге Галумян, руководитель группы поддержки бизнеса «Business Armenia» Айк Мирзоян, местные и иностранные инвесторы, предприниматели Тавушского региона.