14-06-2018 11:39 3584
Ազգային ժողովը քվեարկությամբ հաստատեց ՀՀ 2017թ․պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը։ ՀՀ 2017թ. պետական բյուջեի տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին հարցին կողմ քվեարկեց 65, դեմ՝ 23 պատգամավոր:
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը քվեարկությունից հետո հայտարարեց, որ նիստի օրակարգային հարցերը սպառվել են: Նա պատգամավորներին հիշեցրեց, որ կառավարության առաջարկով հունիսի 19-ին արտահերթ նիստ է հրավիրվել:
ՀՀ 2017թ. պետական բյուջեով եկամուտների համար պլանավորվել է 1 տրիլիոն 210 միլիարդ դրամ, ճշտված պլանով՝ 1 տրիլիոն 320 միլիարդ, փաստացի ապահովվել է 1 տրիլիոն 237 միլիարդ դրամ: Ծախսերը պլանավորվել են 1 տրիլիոն 360 միլիարդ դրամ, ճշտված պլանով՝ 1 տրիլիոն 561 միլիարդ դրամ, փաստացի այն կազմել է 1 տրիլիոն 504 միլիարդ դրամ: Դեֆիցիտը պլանավորվել է 150 միլիարդ դրամ, ճշտված պլանով՝ 240 միլիարդ դրամ, փաստացի դեֆիցիտը կազմել է 267 միլիարդ դրամ:

Национальное собрание одобрило годовой отчет государственного бюджета РА на 2017 год путем голосования. 23 депутата проголосовали за и 65 против вопроса об утверждении годового отчета государственного бюджета на 2017 год.
Спикер Национального собрания Ара Баблоян объявил после голосования, что пункты повестки дня сессии были исчерпаны. Он напомнил депутатам, что 19 июня состоится внеочередная сессия по предложению правительства.
В 2017 году на доходы государственного бюджета было запланировано 1 трлн. 210 млрд. драмов, по скорректированному плану -1 трлн. 320 млрд, а фактически составили 1 трлн. 237 млрд. драмов. Расходы планировались на 1 трлн 360 млрд. драмов, по скорректированному плану - 1 трлн 561 млрд. драмов, а фактически - 1 трлн. 504 млрд. драмов. Дефицит был запланирован на 150 млрд. драмов, по скорректированному плану- 240 млрд. драмов, а фактически- 267 млрд. драмов.