ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ:
ԱՄՆ դեսպանը կարևորել է Ամուլսարի ոսկու հանքը շահագործող Լիդիան-Արմենիա ընկերության, որպես միջազգային խոշոր ներդրումային ծրագրի, գործունեության շարունակականությունը:
Փոխվարչապետ Ավինյանը վստահեցրել է, որ նոր կառավարությունը անաչառ ուսումնասիրություններ է իրականացնելու՝ վեր հանելու Հայաստանում հանքարդյունաբերական ոլորտի ընդհանուր պատկերն ու համապատասխանությունը միջազգային և պետական ստանդարտներին, և, որ այդ ստուգումները պետք է կազմակերպվեն բոլոր ձեռնարկություններում՝ թափանցիկ ու բոլոր կողմերի համար արժանահավատ ձևաչափով: Իսկ ստանդարտներին համապատասխան ձեռնարկությունները պաշտպանված են լինելու պետության կողմից:
Կողմերը նաև քննարկել են Հայաստանի մրցունակությունը «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի նոր համաձայնագրի համար: ԱՄՆ դեսպանը խոստացել է առաջիկայում անդրադառնալ այդ հարցին:

Заместитель премьер-министра РА Тигран Авинян встретился с послом США Ричардом Миллсом.
Посол США подчеркнул непрерывность деятельности золотодобывающей компании «Лидиян-Армения», в качестве крупного международного инвестиционного проекта.
Заместитель премьер-министра Авинян заверил, что новое правительство проведет беспристрастные исследования, чтобы показать общую картину горнодобывающей промышленности в Армении и ее соответствие международным и государственным стандартам и что эти инспекции должны быть организованы на всех предприятиях, прозрачным и надежным для всех сторон образом. Предприятия, отвечающие стандартам, будут защищены государством.
Стороны также обсудили конкурентоспособность Армении для нового соглашения проекта «Вызовы тысячелетия». Посол США пообещал рассмотреть этот вопрос в ближайшем будущем.