18-06-2018 17:39 3230
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին։ Նախարարությունը հայտնում է, որ հանդիպմանը մասնակցել են դեսպանատան և նախարարության պաշտոնատար անձինք։
Հանդիպմանը խոսվել է երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման, առևտրաշրջանառության մակարդակի բարձրացման հարցերի մասին։ Հատկանշվել է Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը, ինչը նոր հնարավորություն կտա երկկողմ առևտրի խթանման համար։ Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է «ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և ԻԻՀ ստանդարտների և արդյունաբերական հետազոտությունների ինստիտուտի միջև համագործակցության մասին» փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, ինչի արդյունքում հնարավոր կդառնա իրանական և ԵԱՏՄ շուկաներում պարենային և ոչ պարենային արտադրանքի նկատմամբ կիրառվող անվտանգության պարտադիր նորմերի փորձարկման լաբորատորիաների մասնաճյուղերի հիմնումը Հայաստանում և Իրանում։
Մտքեր են փոխանակվել «Հալալ» սերտիֆիկատների տրամադրման գործընթացի կազմակերպման, «Նանոգիտություն և տեխնոլոգիաներ» համաժողովի անցկացման, «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտուն առնչվող և մի շարք այլ հարցերի մասին։ Ուշադրության կենտրոնում են եղել զբոսաշրջության խթանման հարցերը, ինչպես նաև ցամաքային ճանապարհով ազատորեն երկու երկրներ այցելելու դյուրացման հնարավորությունները։ Կարևորվել են լրագրողների և տուրօպերատորների փոխայցելությունները։
Համաձայնություն է ձեռք բերվել աշխատանքային խմբերի աշխատանքը ակտիվացնելու ուղղությամբ, դրանք առավել պարբերական և հասցեական դարձնելու և խնդիրներին օպերատիվ արձագանքելու համար։

18-06-2018 17:39 3228
Министр экономического развития и торговли Армении Арцвик Минасян встретилась с послом Ирана в Армении Сейедом Казем Саджади. Как сказано в сообщении министерства, в заседании приняли участие официальные лица посольства и министерства.
На встрече стороны говорили о развитии торгово-экономических отношений между двумя странами. Было подчеркнуто подписание Соглашения о свободной торговле между Ираном и ЕЭС, которое придаст новый импульс развитию двусторонней торговли. В этом контексте министр подчеркнул важность подписания меморандума о взаимопонимании по теме «Сотрудничество между Министерством экономического развития и инвестиций Республики Армения и Институтом стандартов и промышленных исследований ИРИ, в результате чего он будет возможно установить филиалы тестирования обязательных норм для стандартов безопасности пищевых и непищевых продуктов на рынках Ирана и ЕЭС в Армении и Иране.
Они обменялись мнениями по организации процесса сертификации Halal, научно-технической конференции нанотехнологии, свободной экономической зоне Meгри и целому ряду других вопросов. Затронули вопросы поощрения туризма, а также облегчение поездок между двумя странами по суше. Достигнута договоренность об активизации работы рабочих групп, сделать их более периодическими и целенаправленными.