Պետական եկամուտների կոմիտեում շարունակվում են ոլորտային քննարկումները տնտեսվարողների հետ: ՊԵԿ նախագահի նախաձեռնությամբ հերթական հանդիպումը տեղի է ունեցել կաթնամթերքի արտադրության ոլորտում գործունեություն իրականացնող հարկ վճարողների հետ: Քննարկման թեման՝ տնտեսությունում փաստաթղթաշրջանառության պատշաճ ապահովումն է: ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Ռաֆիկ Մաշադյանը, ներկայացնելով խնդիրներն, ընդգծել է հատկապես փոքր, միջին և խոշոր բիզնեսի միջև փաստաթղթաշրջանառության կարգավորման հարցը: «Հստակ խնդիր է դրվել՝ երկրում ապահովել գործարքների ամբողջական փաստաթղթավորում: Հետևողական միջոցառումներ են իրականացվելու բիզնեսի բոլոր օղակներում՝ ձեռքբերումների և իրացումների մասով սահմանված կարգով փաստաթղթաշրջանառությունը լիարժեք ապահովելու ուղղությամբ»,-ընդգծել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալը:
ՊԵԿ-ը տնտեսվարողներին հորդորում է՝ ապրանքներն առաքել բացառապես հարկային հաշիվներով կամ հաշվարկային փաստաթղթերով: Հակառակ պարագայում, ըստ Ռաֆիկ Մաշադյանի, կգործածվի օրենսդրությամբ սահմանված վարչարարական գործիքակազմ. «Ապրանքների տեղափոխումը կամ վաճառքն առանց փաստաթղթերի իրականացնելու ժամանակ կիրառվում է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառման արդյունքում կազմված վարչական ակտը, այսինքն տուգանքը: Սակայն ՊԵԿ-ը հակված չէ տուգանքներ կիրառելուն, հետևաբար ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում՝ ամբողջությամբ փաստաթղթավորել գործարքները: Հակառակ վարքագիծը խոսում է իրացման շրջանառությունները հետագայում թաքցնելու մտադրության մասին: Փաստաթղթաշրջանառության ամբողջական ապահովմամբ բոլոր տնտեսվարողները կլինեն հավասար դաշտում»,-վստահեցրել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև գործող օրենսդրության շրջանակում ոլորտային խնդիրներն ու ռիսկերը, դիտարկվել կարգավորման ուղիները:

19-06-2018 12:58 6195
Sectoral discussions with economic entities continue in the State Revenue Committee. At the initiative of the SRC, the regular meeting with taxpayers engaged in dairy production was held. The topic of the discussion is the proper provision of document circulation in the economy. The SRC First Deputy Chairman Rafik Mashadyan highlighted the issue of document circulation, especially between small, medium and large businesses. "It is a clear task to ensure full documentation of transactions in the country. Consistent measures will be taken to ensure the full circulation of documents in all business circles, in terms of acquisitions and sales, "the First Deputy Chairman of the SRC underscored.
The SRC urges the business entities to deliver goods exclusively through tax invoices or settlement documents. Otherwise, according to Rafik Mashadyan, the administrative tools defined by the legislation will be used. "When carrying out or selling goods without documents, an administrative act, which is a result of operative-intelligence measures, is applied. However, the SRC is not inclined to impose penalties, so we call once again to fully document transactions. The opposite behavior speaks of intentions to conceal sales circuits in the future. Providing full document circulation, all businesses will be in an equal field, "the SRC First Deputy Chairman assured.
In the course of the meeting issues of sectoral problems and risks, as well as ways of settlement were discussed.