Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բիզնես ոլորտների ներկայացուցիչներին հունիսի 29-30-ը կհամախմբի ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը:
Արդեն 11-րդ անգամ անցկացվող ամենամյա այս համաժողովի կազմակերպիչն Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է։ Բիզնես ֆորումը տեղի է ունենում ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո։
Ըստ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության, ֆորումի նպատակն է աջակցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ներդրմանը պետական համակարգում և տնտեսության այլ ոլորտներում: Այդ նպատակով կազմակերպվում են գործարար ներկայացումներ, թեմատիկ կլոր սեղաններ, որտեղ ՏՀՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները ցուցադրում են այն լուծումները, որոնք կարող են կիրառվել տարբեր բնագավառներում գործունեություն ծավալող ընկերությունների կողմից և բարձրացնել իրենց աշխատանքի արդյունավետությունը:
Լրացված և վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով զբաղվող «ARLOOPA» ընկերությունը ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի ընթացքում ծանոթացնելու է նորագույն լուծումների հետ, որոնք կարող են կիրառվել զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: «ARLOOPA» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արման Աթոյանի փոխանցմամբ, ցուցադրվելիք նորագույն տեխնոլոգիաները հնարավորություն կտան փոխելու նշված ոլորտները։ Մասնավորապես, ընկերության կողմից տուրիզմի բնագավառում առաջարկվում է վիրտուալ զբոսավարի գաղափարը: Զբոսաշրջիկը, պատմամշակութային վայրում հանդիպելով վիրտուալ գիդին, վերջինիս միջոցով կարող է տարբեր լեզուներով ծանոթանալ տվյալ վայրի մասին: UNDP-ի հետ համատեղ իրականացված ծրագրի միջոցով ստեղծվել է Սայաթ-Նովայի 3D անիմացիոն կերպարը։ Համակարգը տեղադրված է լինելու Հաղպատում, և Հաղպատ այցելող զբոսաշրջիկները կարող են տեսնել Սայաթ-Նովայի 3D անիմացիան, որը նվագելու և երգելու է։ Այս պրոյեկտը շուտով հասանելի կլինի:
Արման Աթոյանը նշել է, որ ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը լավ հարթակ է բիզնեսի և ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչների շփման համար, սակայն տարբեր ոլորտներում պետք է ավելի շատ հետաքրքրված լինեն ՏՀՏ գործիքների ներդրմամբ, ՏՀՏ կազմակերպություններն էլ իրենց հերթին պետք է ավելի շատ լոբբինգ անեն, որպեսզի համագործակցությունն է՛լ ավելի սերտ լինի: Բոլոր կողմերը պետք է ակտիվորեն աշխատեն այդ ուղղությամբ, որպեսզի հետաքրքրված մարդիկ, ընկերություններ այցելեն բիզնես ֆորումին, և գործակցությունը կայանա:

The DigiTec business forum will bring together IT and business representatives from June 29 to 30.
The organizer of the 11th annual conference is the Union of Information Technology Enterprises. The business forum is held under the high patronage of the Armenian government.
According to the Union of Information Technology Enterprises, the forum aims to support the introduction of information and telecommunication technologies (ICTs) in the state system and other sectors of the economy. For this purpose, business presentations, thematic roundtables are organized, where ICT companies demonstrate solutions that can be applied by companies operating in different fields and to increase their productivity.
The updated and virtual reality technologies "ARLOOPA" will introduce you to the latest solutions at the DigiTec Business Forum, which can be used in tourism, education and culture. According to ARLOOPA's founding director Arman Atoyan, the latest technology to be used will enable them to change these areas. Particularly, the idea of a virtual tour guide is offered by the company in the field of tourism. A tourist can meet a virtual guide in a historic-cultural place, through which the latter can learn about the place in a variety of languages. A 3D animated image of Sayat-Nova has been created through a joint project with UNDP. The system will be installed in Haghpat and tourists visiting Haghpat can see the 3D animation of Sayat-Nova, which will play and sing. This project will soon be available.
Arman Atoyan pointed out that DigiTech Business Forum is a good platform for communication between business and ICT representatives, but ICT tools should be more interested in different sectors, and ICT organizations in their turn should strengthen their cooperation. All parties should work actively in this direction so that interested people, companies visit the business forum, and have a partnership.