Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և բիզնես ոլորտների ներկայացուցիչներին հունիսի 29-30-ը կհամախմբի ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը:
Արդեն 11-րդ անգամ անցկացվող ամենամյա այս համաժողովի կազմակերպիչն Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունն է։ Բիզնես ֆորումը տեղի է ունենում ՀՀ կառավարության բարձր հովանու ներքո։
Ըստ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության, ֆորումի նպատակն է աջակցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ներդրմանը պետական համակարգում և տնտեսության այլ ոլորտներում: Այդ նպատակով կազմակերպվում են գործարար ներկայացումներ, թեմատիկ կլոր սեղաններ, որտեղ ՏՀՏ ընկերությունների ներկայացուցիչները ցուցադրում են այն լուծումները, որոնք կարող են կիրառվել տարբեր բնագավառներում գործունեություն ծավալող ընկերությունների կողմից և բարձրացնել իրենց աշխատանքի արդյունավետությունը:
Լրացված և վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներով զբաղվող «ARLOOPA» ընկերությունը ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումի ընթացքում ծանոթացնելու է նորագույն լուծումների հետ, որոնք կարող են կիրառվել զբոսաշրջության, կրթության, մշակույթի ոլորտներում: «ARLOOPA» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արման Աթոյանի փոխանցմամբ, ցուցադրվելիք նորագույն տեխնոլոգիաները հնարավորություն կտան փոխելու նշված ոլորտները։ Մասնավորապես, ընկերության կողմից տուրիզմի բնագավառում առաջարկվում է վիրտուալ զբոսավարի գաղափարը: Զբոսաշրջիկը, պատմամշակութային վայրում հանդիպելով վիրտուալ գիդին, վերջինիս միջոցով կարող է տարբեր լեզուներով ծանոթանալ տվյալ վայրի մասին: UNDP-ի հետ համատեղ իրականացված ծրագրի միջոցով ստեղծվել է Սայաթ-Նովայի 3D անիմացիոն կերպարը։ Համակարգը տեղադրված է լինելու Հաղպատում, և Հաղպատ այցելող զբոսաշրջիկները կարող են տեսնել Սայաթ-Նովայի 3D անիմացիան, որը նվագելու և երգելու է։ Այս պրոյեկտը շուտով հասանելի կլինի:
Արման Աթոյանը նշել է, որ ԴիջիԹեք բիզնես ֆորումը լավ հարթակ է բիզնեսի և ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչների շփման համար, սակայն տարբեր ոլորտներում պետք է ավելի շատ հետաքրքրված լինեն ՏՀՏ գործիքների ներդրմամբ, ՏՀՏ կազմակերպություններն էլ իրենց հերթին պետք է ավելի շատ լոբբինգ անեն, որպեսզի համագործակցությունն է՛լ ավելի սերտ լինի: Բոլոր կողմերը պետք է ակտիվորեն աշխատեն այդ ուղղությամբ, որպեսզի հետաքրքրված մարդիկ, ընկերություններ այցելեն բիզնես ֆորումին, և գործակցությունը կայանա:

20-06-2018 11:42 4379
Организатором 11-й ежегодной конференции является Союз предприятий информационных технологий. Бизнес-форум проводится под высоким патронажем правительства Армении.
По данным Союза предприятий информационных технологий, форум направлен на поддержку внедрения информационных и телекоммуникационных технологий (ИКТ) в государственную систему и другие сектора экономики. С этой целью организуются бизнес-презентации, тематические круглые столы, где компании ИКТ демонстрируют решения, которые могут применяться компаниями, работающими в разных областях, и повышать их производительность.
Обновленные технологии виртуальной реальности «ARLOOPA» представят вам новейшие решения на бизнес-форуме DigiTec, которые могут быть использованы в сфере туризма, образования и культуры. По словам основателя ARLOOPA Армана Атояна, новейшие технологии, которые будут использоваться, позволят им изменить эти области. В частности, идея виртуального гида предлагается компанией в области туризма. Турист может встретить виртуального гида в культурно-историческом месте, через который последний может узнать о данном месте на разных языках. Трехмерный анимированный образ Саят-Новы был создан в рамках совместного проекта с ПРООН. Система будет установлена ​​в Ахпате, и туристы, посещающие Агапт, смогут увидеть 3D-анимацию Саят-Нов. Этот проект скоро будет доступен.
Арман Атоян отметил, что бизнес-форум DigiTech является хорошей платформой для общения между представителями бизнеса и ИКТ, но в разных областях должны быть более заинтересованы в инструментах ИКТ, а организации ИКТ, в свою очередь, должны укреплять свое сотрудничество. Все стороны должны активно работать в этом направлении, чтобы заинтересованные люди, компании посещали бизнес-форум и сотрудничали.