20-06-2018 12:11 30385
Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու» մասին օրինագծի փաթեթը:
Դրանով առաջարկվում է բանկերին հնարավորություն տալ, որ առանց հարկային հետևանքներ ունենալու ներեն ֆիզիկական անձանց անհուսալի վարկերի տույժ-տուգանքները:
Հաջորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է, որ այն մարդկանց համար, որոնք մեկ տարում երկու և ավելի միատեսակ գույք են օտարել և նրանց մոտ ձևավորվել է ԱԱՀ վճարելու պարտավորություն, նրանց հնարավորություն է տրվում օրենքն ընդունելուց հետո 90 օրվա ընթացքում վճարել միայն հարկի մայր գումարը ու ազատվել կուտակված տույժերից ու տուգանքներից, որոնք հաճախ գերազանցում են մայր գումարը:
Բացի այդ, հնարավորություն է տրվում հանրային սննդի ոլորտում ներգրաված տնտեսվարողներին մինչև օգոստոսի 20-ը հարկային մարմին ներկայացնեն շրջանառության հարկ վճարելող համարվելու մասին հայտարարություն: Եթե չներկայացնեն, հայտնվելու են ԱԱՀ հարկի և գործելու են բարձր հարկային բեռի դաշտում:
Նույն փաթեթով առաջարկվել է մարդատար մեքենաների ներկրման դեպքում բնապահպանական հարկի բեռը վերանայել և միայն շարժիչի հզորությունը հաշվի առնող մոդելից անցում կատարել տվյալ նաև մեքենայի տարեթիվը հաշվի առնող մոդելին:

Национальное Собрание приняло в первом чтении пакет законопроекта «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА».
Таким образом, банкам предоставляется возможность простить штрафы и пени по безнадежным кредитам физических лиц без налоговых последствий.
Следующая поправка предполагает, что для людей, которые продали два или более одного и того же вида имущества в течение года и у них сформировалась обязанность по уплате НДС, им разрешается выплачивать только основную сумму налога в течение 90 дней после принятия закона и избавиться от накопившихся штрафов, которые часто превышают основную сумму.
Кроме того, предприятия общественного питания должны предоставить заявление об уплате налога с оборота в налоговый орган до 20 августа. В противном случае они будут облагаться налогом на добавленную стоимость и будут действовать в условиях высокой налоговой нагрузки.
В том же пакете было предложено пересмотреть бремя экологического налога в случае импорта легковых автомобилей и перейти от модели с учетом мощности двигателя к модели с учетом года автомобиля.
«Налоговое бремя для транспортных средств, выпущенных в течение последних трех лет снизится примерно в 4 раза. Бремя экологического налога на остальные транспортные средства будет в два раза меньше, чем сейчас.