21-06-2018 12:16 3895
Կա վարչապետի հանձնարարականը, որ ամեն ինչ պետք է անել արտահանման ուղղությամբ խոչընդոտները վերացնելու համար, կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Մնացած տնտեսական ցուցանիշներն ենք ուսումնասիրում՝ հասկանալու համար կապերը, թե որտեղ է որոշակի նվազում եղել: Ներկայումս մեր ունեցած ներուժն ենք գնահատում, որը լավատեսություն է ներշնչում: Ինչ վերաբերում է տարվա վերջում կանխատեսվող տնտեսական աճին, ապա ասեմ, որ մեր կանխատեսումները հակված չեն դեպի վատը, ընդհակառակը, մենք կարծում ենք, որ կունենանք լավ տնտեսական միջավայր, իսկ դա իր հերթին կբերի ոչ միայն նախանշված ցուցանիշների ապահովման, այլև բարելավման»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Նախարարը նշեց, որ հետաքրքրություն կա ներդրողների շրջանում: Նա անուններ չհրապարակեց, սակայն տեղեկացրեց, որ դա վերաբերում է արդյունաբերության զբոսաշրջության, բարձրարժեք ծառայությունների ոլորտներին:
«Բավական մեծ ծավալի ներդրումների մասին է խոսքը: Հիմնական զարգացած երկրներից ներդրումների ցանկություն են հայտնում: Նրանք, ովքեր արդեն ծրագրերով են հանդես գալիս, եվրոպական երկրներից են, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Ռուսաստանից:

Премьер-министр поручил сделать все, чтобы устранить препятствия для экспорта, сказала министр экономики и инвестиций Армении Арцвик Минасян, журналистам перед правительственной сессией.
«Мы изучаем остальную часть экономических показателей, чтобы понять, в каких областях они снизились. Мы высоко ценим наш потенциал, который внушает оптимизм. Что касается ожидаемого экономического роста в конце года, стоит отметить, что наши прогнозы неплохие, наоборот, мы думаем, что у нас будет хорошая экономическая среда, которая, в свою очередь, принесет не только обеспечение плановых показателей, но и улучшение », - сказала Арцвик Минасян.
Министр отметил, что отмечается интерес у инвесторов. Она сообщила, что это относится к сферам промышленности, туризма и высокостоящих услуг.
«Мы говорим о больших инвестициях. Крупные развитые страны готовы инвестировать. Те, у кого уже есть программы, из европейских стран, США, Китая, России.