ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Բազել (Շվեյցարիա), որտեղ մասնակցելու է Միջազգային Հաշվարկների Բանկի ընդհանուր տարեկան 88-րդ ժողովին:
Ժողովին քննարկվելու են ֆինանսական համակարգի կարգավորմանը, բանկային գործունեության միջազգային ստանդարտներին, բանկային վերահսկողության արդի մարտահրավերներին վերաբերող ընթացիկ խնդիրներ:
Անդրադարձներ են լինելու Միջազգային Հաշվարկների Բանկի տարեկան հաշվետվությանը: Այցի շրջանակում նախատեսվում են մի շարք երկկողմ հանդիպումներ՝ գործընկեր կառույցների ղեկավարների հետ:

Chairman of the Central Bank of Armenia (CBA) Arthur Javadyan has left for Basel (Switzerland) on a working visit, where he will take part in the 88th Annual Meeting of the International Settlement Bank.
Current issues of financial regulation, international standards of banking and modern banking supervision will be discussed at the meeting.
References will be made to the International Bank of Reconciliation Annual Report. Within the framework of the visit, a number of bilateral meetings are planned with the heads of partner organizations.