Բիզնես Արմենիան արտահանող և արտահանման ներուժ ունեցող տնտեսվարողներին աջակցում է՝ օգտվելով արտոնյալ առևտրային ռեժիմներից, դուրս գալ աշխարհի տարբեր երկրների շուկաներ։
Եվրամիության GSP+ ռեժիմի շրջանակում հունվարից գործարկվել է ապրանքների ծագման ինքնահավաստագրման REX համակարգը, որը հատկապես շահավետ է ՓՄՁ-ների համար։ Համակարգում մեկ անգամ գրանցվելով և ստանալով անհատական գրանցման համարանիշ, հայաստանյան արտադրողները կարող են հետագայում բազմակի` առանց ծագման երկրի հավաստագրի ԵՄ երկրներ արտահանել մինչև 6000 եվրոյի արտադրանք։ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ REX համակարգից օգտվելով, վերջերս «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունն իր «Հալեպ» ապրանքանիշի քաղցրավենիքներն արտահանել է Ֆրանսիա։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ԵՄ GSP+ REX, ԱՄՆ GSP և Շվեյցարիայի GSP ռեժիմներից օգտվելու խորհրդատվություն են ստացել հայաստանյան 26 արտադրողներ։ Բիզնես Արմենիան աջակցությունը տրամադրում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ համագործակցությամբ։
ԵԱՏՄ, Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի շուկաները հայաստանյան արտադրողների համար (որոշակի դեպքերում ապրանքատեսակների ցանկը սահմանվում է) բաց են կամ 0 տոկոս, կամ նվազեցված մաքստուրքերով, կամ դյուրացված փաստաթղթավորմամբ։ Ազատ առևտրի ռեժիմ է գործում Մոլդովայի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Վրաստանի հետ:

13-07-2018 11:56 4025
Бизнес Армения поддерживает предприятий-экспортеров через льготные торговые режимы, чтобы выйти на рынки по всему миру.
В рамках режима GSP + в Европейском союзе с января была запущена система REX для самосертификации товаров, что особенно выгодно для МСП. После регистрации и получения персонального регистрационного номера в Армении, армянские производители могут экспортировать товары на сумму более 6 000 евро в страны ЕС без дальнейшей сертификации. С помощью «Business Armenia», используя систему REX, недавно компания «Шароян-Сарьян» экспортировала сладости марки «Галеп» во Францию.
В первой половине этого года 26 армянских производителей прошли консультации по режимам ЕС GSP + REX, US GSP и Swiss GSP. Бизнес Армения оказывает поддержку в сотрудничестве с Министерством экономического развития и инвестиций Армении.
Рынки Европейского Союза, США, Швейцарии, Японии, Канады, Норвегии открыты для армянских производителей (в некоторых случаях определяется перечень продуктов) не взимают комиссионных сборов или требуют упрощенной документации. Режим свободной торговли используется с Молдовой, Туркменистаном, Украиной, Узбекистаном, Таджикистаном и Грузией.