Բիզնես Արմենիան արտահանող և արտահանման ներուժ ունեցող տնտեսվարողներին աջակցում է՝ օգտվելով արտոնյալ առևտրային ռեժիմներից, դուրս գալ աշխարհի տարբեր երկրների շուկաներ։
Եվրամիության GSP+ ռեժիմի շրջանակում հունվարից գործարկվել է ապրանքների ծագման ինքնահավաստագրման REX համակարգը, որը հատկապես շահավետ է ՓՄՁ-ների համար։ Համակարգում մեկ անգամ գրանցվելով և ստանալով անհատական գրանցման համարանիշ, հայաստանյան արտադրողները կարող են հետագայում բազմակի` առանց ծագման երկրի հավաստագրի ԵՄ երկրներ արտահանել մինչև 6000 եվրոյի արտադրանք։ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ REX համակարգից օգտվելով, վերջերս «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունն իր «Հալեպ» ապրանքանիշի քաղցրավենիքներն արտահանել է Ֆրանսիա։
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ԵՄ GSP+ REX, ԱՄՆ GSP և Շվեյցարիայի GSP ռեժիմներից օգտվելու խորհրդատվություն են ստացել հայաստանյան 26 արտադրողներ։ Բիզնես Արմենիան աջակցությունը տրամադրում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության հետ համագործակցությամբ։
ԵԱՏՄ, Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների, Շվեյցարիայի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի շուկաները հայաստանյան արտադրողների համար (որոշակի դեպքերում ապրանքատեսակների ցանկը սահմանվում է) բաց են կամ 0 տոկոս, կամ նվազեցված մաքստուրքերով, կամ դյուրացված փաստաթղթավորմամբ։ Ազատ առևտրի ռեժիմ է գործում Մոլդովայի, Թուրքմենստանի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի, Տաջիկստանի և Վրաստանի հետ:

13-07-2018 11:56 4026
Business Armenia supports exporting businesses through privileged trade regimes, to enter the markets around the world.
Within the European Union's GSP + regime, the REX system for self-certification of goods has been launched from January, which is particularly advantageous for SMEs. Once registered and receiving a personal registration number in Armenia, Armenian producers can export goods of more than 6,000 euros to EU countries without further certification. With the help of Business Armenia, using the REX system, recently "Sharoyan-Saryan" Company has exported its "Halep" brand sweets to France.
In the first half of this year, 26 Armenian producers have been consulted on EU GSP + REX, US GSP and Swiss GSP regimes. Business Armenia provides support in cooperation with the Armenian Ministry of Economic Development and Investments.
The markets of the European Union, the United States, Switzerland, Japan, Canada, Norway are open to Armenian producers (in certain cases the list of products is defined) charge no commission fee or reduced tax fee or require simplified documentation. Free trade regime is used with Moldova, Turkmenistan, Ukraine, Uzbekistan, Tajikistan and Georgia.