Կառավարության նիստում հաստատվել է Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության ծրագիրը, որի հիմնական նպատակը ագրոպարենային ոլորտի տնտեսավարողներին մատչելի պայմաններով, մասնավորապես՝ ֆինանսական վարձակալության (լիզինգի) մեխանիզմների կիրառմամբ սարքավորումների մատակարարումն է:
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ագրոպարենային ոլորտում գործող տնտեսավարողներին սարքավորումների ձեռքբերման համար լիզինգով տրամադրել մինչև 230 մլն դրամ, 8 տարի ներառյալ մարման ժամկետով, տարեկան մինչև 11% տոկոսադրույքով, որի մինչև 7% սուբսիդավորում է, որպեսզի լիզինգառուի կողմից վճարվող լիզինգի տարեկան տոկոսադրույքը կազմի 4 տոկոս, լիզինգառուն վճարում է լիզինգի առարկայի ձեռքբերման գնի 20%-ի չափով կանխավճար, լիզինգի հիմնական գումարի մարման համար սահմանված արտոնյալ ժամկետը լիզինգը տրամադրելու պահից հաշվարկվում է առավելագույնը 3 ամիս, իսկ լիզինգի չսուբսիդավորվող տոկոսների վճարման պարտականությունը լիզինգառուի մոտ առաջանում է լիզինգի տրամադրման պահից սկսած։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է լիզինգի հիմնական գումարի 1,5 մլրդ դրամը տրամադրել մինչև 35 մլն դրամ կազմող լիզինգի առարկայի ձեռքբերմանը, որպեսզի ծրագրից օգտվելու հնարավորություն ընձեռնվի ագրոպարենային ոլորտում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին։

19-07-2018 12:00 4216
Правительство утвердило программу государственной поддержки лизинга сельскохозяйственной техники в Республике Армения, основной целью которой является предоставление оборудования предприятиям агропродовольственного сектора по доступным ценам.
В рамках программы предусматривается предоставление субъектам агропродовольственного сектора лизинга до 230 млн драмов, со сроком погашения до 8 лет, с годовой процентной ставкой 11%, до 7% субсидирования , так что годовая процентная ставка для лизингополучателя составляет 4%, лизингополучатель делает предоплату -20% от предмета лизинга, льготный период, определенный для погашения основной суммы, составляет не более 3 месяцев с даты предоставления лизинга.
В рамках проекта планируется выделить 1,5 млрд. драмов общей суммы лизинга на покупку объекта лизинга на сумму 35 млн. драмов, чтобы позволить малым и средним предприятиям в агропромышленном секторе воспользоваться программой.