26-07-2018 12:23 3332
Գործադիրի որոշմամբ ՀՀ մարզպետարաններին կհատկացվի 278 մլն 999.5 հազար դրամ՝ համայնքներին պետբյուջեով արդեն իսկ նախատեսված սուբվենցիաներից բացի այլ սուբվենցիաներ տրամադրելու նպատակով:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ համայնքներում տնտեսական ենթակառուցվածքների զարգացման դեպքում ծրագրի արժեքի մինչև 60% համաֆինանսավորվում է պետբյուջեից, իսկ սոցիալական ենթակառուցվածքների՝ մանկապարտեզի, մշակութային տների կառուցման, վերանորոգման գործընթացի պարագայում` պետության կողմից համաֆինանսավորվում է ծրագրի արժեքի մինչև 40%։
«2018 թ. առաջին հինգ ամսում համայնքները ներկայացրել են 185 ծրագրային հայտեր, որոնցից սուբվենցիաներ ստանալու համար ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի կայացած երեք նիստերի ընթացքում քննարկվել և հանձնաժողովի հավանության է արժանացել 84-ը: Ներկայումս ընթանում է հավանության արժանացած ծրագրերի իրականացման մրցութային գործընթացը»,- ասաց նախարարը: Նշված ծրագրային հայտերը հիմնականում ուղղված են համայնքներում կապիտալ ներդրումներին` մասնավորապես. համայնքներում փողոցների, այգիների, պուրակների, խաղահրապարակների բարեկարգմանը, համայնքային շենքերի, մշակութային տների, մանկապարտեզների, հանդիսությունների սրահների կառուցմանն ու նորոգմանը, խմելու, կոյուղու, ոռոգման ջրագծերի կառուցմանն ու նորոգմանը և գիշերային լուսավորության անցկացմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ կառավարությունը սուբվենցիաների ծրագրով պատրաստ է այս տարի հատկացնել 10 մլրդ դրամ և հավելեց, որ գործադիրն այս ոլորտում դեռևս չի կարողանում աշխուժություն ապահովել: «Մենք խոստացել ենք սուբվենցիաների ծրագրերով 10 մլրդ դրամ հատկացնել այս տարի, բայց առայժմ թվերը պտտվում են 200-300 մլն դրամի շրջանակներում»,- նկատեց Նիկոլ Փաշինյանը:

По решению исполнительной власти региональные администрации выделят общинам 278 миллионов 999,5 тыс. драмов, чтобы предоставить другие субвенции, кроме тех, которые уже предусмотрены государственным бюджетом.
Министр территориального управления и развития Сурен Папикян отметил, что до 60% стоимости проекта софинансируется из государственного бюджета, а в случае социальной инфраструктуры, детских садов, культурных домов государство будет софинансировать до 40% от стоимости проекта.
«В течение первых пяти месяцев 2018 года сообщества представили 185 программных заявок, из которых 84 были одобрены комитетом в ходе трех сессий Межведомственной комиссии по представлению субвенций. В настоящее время ведется тендерный процесс для реализации утвержденных программ , - сказал министр. Эти программные заявки в основном направлены на капиталовложения в общины, в частности: строительство и обновление общин, улиц, парков, детских площадок, строительство и реконструкция общественных зданий, культурных домов, детских садов, праздничных залов, строительство и ремонт питьевой, канализации , системы водоснабжения и орошения и ночное освещение.
Премьер-министр Никол Пашинян напомнил, что правительство готово выделить в этом году 10 млрд. драмов по программе субсидирования и добавило, что исполнительная власть по-прежнему не в состоянии выделить средства для улучшения этой сферы. «Мы обещали выделить в этом году 10 млрд драмов для субвенций, но сейчас цифры колеблются в пределах 200-300 млн драмов», - сказал Никол Пашинян.