26-07-2018 13:43 5142
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները օգոստոսի 16-18-ը Հայաստանը կներկայացնեն Մեխիկոյում կայանալիք First Global ռոբոտների միջազգային մրցույթում:
Այս մասին հայտնել են «Արմաթ» կրթական ցանցի հիմնադիր՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Հայաստանը Մեխիկոյում ներկայացնող թիմի գործընկերներ՝ «Ucom» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը և Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ «Արմաթի» սաները ռոբոտաշինության գերազանց գիտելիքներ են կուտակել և ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայում կարող են Հայաստանը պատվով ներկայացնել ու հաղթանակ բերել:
«Մշտապես հանդես գալով նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմամբ`Ամերիաբանկը կարևորում է տեխնոլոգիական առաջընթացի ուղղությամբ սերունդների կրթման ու զարգացման գործընթացը և սիրով միացել է այս նախագծին: Մասնակցությունը միջազգային մրցույթին հիանալի հնարավորություն է նոր գիտելիքներ ու փորձ ձեռք բերելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման ստորաբաժանման ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
First Global-ը ռոբոտների միջազգային մարտահրավեր է, որին մասնակցում են 14-18 տարեկան պատանիներ 160 երկրից: Մրցույթի նպատակն է միավորել պատանիներին, ոգեշնչել նրանց տեխնոլոգիաների և նորարարության հնարավորություններով, ստեղծել համագործակցության հարթակներ գլոբալ խնդիրների ու կյանքի որակի բարձացմանն ուղղված լուծումներ ստեղծելու համար:

26-07-2018 13:43 5140
The students of "Armat" engineering laboratories will represent Armenia at the First Global Robotics Competition in Mexico on August 16-18.
Executive Director of the Union of Leading Technology Enterprises (ULTE) Karen Vardanyan, co-founder and executive director of Armenia's team in Mexico Hayk Yesayan and Ameriabank IT and Automation Department Head Shavarsh Voskanyan informed about this.
Executive Director of the ULTE Karen Vardanyan noted that "Armmat" students had excellent knowledge of robotics and could represent Armenia at the International Robotics Olympiad.
"By constantly investing innovative technologies, Ameriabank attaches importance to the process of educating and developing the generation of technological progress and has joined this project with love. Participation in the international competition is a great opportunity to get new knowledge and experience, "said Shavarsh Voskanyan, Head of Ameriabank's IT and Automation Unit.
First Global is an international robot challenge, involving 14-18 year-olds from 160 countries. The aim of the competition is to unite the youth, to inspire them with their technology and innovation capabilities, to create platforms for creating solutions to global issues and to improve the quality of life.