26-07-2018 13:43 5142
«Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների սաները օգոստոսի 16-18-ը Հայաստանը կներկայացնեն Մեխիկոյում կայանալիք First Global ռոբոտների միջազգային մրցույթում:
Այս մասին հայտնել են «Արմաթ» կրթական ցանցի հիմնադիր՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, Հայաստանը Մեխիկոյում ներկայացնող թիմի գործընկերներ՝ «Ucom» ընկերության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Հայկ Եսայանը և Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ «Արմաթի» սաները ռոբոտաշինության գերազանց գիտելիքներ են կուտակել և ռոբոտների միջազգային օլիմպիադայում կարող են Հայաստանը պատվով ներկայացնել ու հաղթանակ բերել:
«Մշտապես հանդես գալով նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմամբ`Ամերիաբանկը կարևորում է տեխնոլոգիական առաջընթացի ուղղությամբ սերունդների կրթման ու զարգացման գործընթացը և սիրով միացել է այս նախագծին: Մասնակցությունը միջազգային մրցույթին հիանալի հնարավորություն է նոր գիտելիքներ ու փորձ ձեռք բերելու համար»,- նշել է Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման ստորաբաժանման ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
First Global-ը ռոբոտների միջազգային մարտահրավեր է, որին մասնակցում են 14-18 տարեկան պատանիներ 160 երկրից: Մրցույթի նպատակն է միավորել պատանիներին, ոգեշնչել նրանց տեխնոլոգիաների և նորարարության հնարավորություններով, ստեղծել համագործակցության հարթակներ գլոբալ խնդիրների ու կյանքի որակի բարձացմանն ուղղված լուծումներ ստեղծելու համար:

26-07-2018 13:43 5144
Студенты инженерных лабораторий «Армат» представят Армению на Первом глобальном конкурсе робототехники в Мексике 16-18 августа.
Об этом сообщил исполнительный директор Союза ведущих технологических предприятий (СВТП) Карен Варданян, соучредитель и исполнительный директор команды Армении в Мексике Айк Есаян и руководитель отдела ИТ и автоматизации Америабанка Шаварш Восканян.
Исполнительный директор СВТП Карен Варданян отметил, что студенты «Армата» отлично разбираются в робототехнике и могут представлять Армению на Международной Олимпиаде по робототехнике.
«Постоянно инвестируя инновационные технологии, Америабанк придает большое значение процессу обучения и развитию технологического прогресса и присоединился к этому проекту с удовольствием. Участие в международном конкурсе - отличная возможность получить новые знания и опыт», - сказал Шаварш Восканян , руководитель отдела информационных технологий и автоматизации Америабанка.
First Global - международный конкурс, в котором участвуют 14-18-летние дети из 160 стран. Цель конкурса - объединить молодежь, вдохновить их своими технологическими и инновационными возможностями, создать платформы для решении глобальных проблем и улучшении качества жизни.