10-08-2018 10:39 3031
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին:
Հիշատակելով, որ երկու երկրների գյուղատնտեսության նախարարությունների միջև պատրաստվել է ագրարային բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագրի նախագիծ, որն արդեն ներկայացվել է լիբանանյան կողմին` նախարարը վստահություն է հայտնել, որ այդ փաստաթղթի ստորագրումը հնարավորություն կընձեռնի ընդլայնել գյուղոլորտում երկկողմ համագործակցության շրջանակը:
Դեսպանը շեշտել է, որ պատմականորեն ձևավորված տնտեսական հարաբերությունները հանդիսանում են հիմնաքար, որոնք քաջալերում են ներդրողներին։ Եվ մինչ այժմ հաջողությամբ պսակված ներդրումներներն էլ իրենց հերթին վստահություն են փոխանցում նոր ներդրում ցանկացողների համար։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Մայա Դաղերը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում Լիբանանից Հայաստան է ժամանելու պատվիրակություն, որի կազմում ընդգրկված են ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, որոնք
հետաքրքրված են մի շարք ոլորտներում, այդ թվում` նաև գյուղատնտեսության բնագավառում ներդրումային միջավայրի ուսումնասիրությամբ և ծրագրերի իրականացմամբ:

10-08-2018 10:39 3032
Министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Ливан в Армении Майи Дагер
Напомним, что между министерствами сельского хозяйства двух стран подготовлен проект соглашения о сотрудничестве в аграрном секторе, министр выразил уверенность, что подписание этого документа даст возможность расширить сферу двустороннего сотрудничества в области сельского хозяйства.
Посол подчеркнул, что исторически сложившиеся экономические отношения являются ключевыми факторами, которые стимулируют инвесторов. И до сих пор сделанные успешные инвестиции, в свою очередь, дают уверенность тем, кто хочет делать новые инвестиции.
В ходе встречи посол Майя Дагер сообщил, что в ближайшее время в Армению прибудет делегация из Ливана, в которую войдут представители как государственного, так и частного секторов, которые заинтересованы в ряде сфер, включая инвестиции в области сельского хозяйства и реализации программ.