18-08-2018 10:19 7521
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր 100 օրվա պաշտոնավարման ամենահիշարժան ձեռքբերումներից մեկն է համարում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, և այդ պայքարում՝ժողովրդից գողացված գումարները վերադարձնելը, Հանրապետության հրապարակում իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մենք ձեզ խոստացել էինք, որ հերթով բացահայտելու ենք Հայաստանի Հանրապետության բոլոր թալանչիներին, և անում ենք դա: Բայց կոռուպցիայի դեմ պայքարում մեր կարևորագույն խնդիրը ոչ թե բանտերը լցնելն է, այլ՝ ձեզնից գողացված գումարները լումա առ լումա վերադարձնելը ժողովրդին և պետությանը: Այսօր արդեն տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ վերադարձվել և վերադարձվում են: Մենք այսօր ունենք իրավիճակ, երբ իրավապահ մարմիններն աշխատում են մեծ ծանրաբեռնվածությամբ», - նշեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հնչում է տեսակետ, թե դատական համակարգի մի մասը պատկանում է նախկին կոռուպցիոն համակարգին:
«Բաղրամյան 26-ում հայտնվելով՝ ես հրաժարվել եմ դատական իշխանությանը հրահանգներ տալու արատավոր պրակտիկայից, բայց սա չի նշանակում, որ որոշ դատավորներ պետք է հրահանգներ ստանան նախորդ կոռումպացված իշխանության ներկայացուցիչներից»,- նկատեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ օրենսդրության որոշ խնդրահարույց դրույթներ հաղթահարելու համար անցումային արդարադատության մարմիններ ստեղծելու անհրաժեշտություն կա:
«ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի հարազատ եղբոր միայն մեկ հաշվեհամարում հայտնաբերվել է 30 մլն դոլար, բայց քանի որ ապօրինի հարստացման մասին օրենքն ընդունվել է 2017թ.-ի հունիսի 1-ին, դրանից առաջ թալանվածը հետ բերելու գործում բարդություններ են առաջանալու, որովհետև այդ մարդը երկար տարիներ պաշտոնյա չի եղել և հայտարարագիր չի ներկայացրել»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ միջազգային կազմակերպություններ և գործընկեր պետություններ պատրաստակամություն են հայտնել՝ աջակցել օտարերկրյա պետություններում ու օֆշորներում հայ պաշտոնյաների ունեցած ակտիվները սառեցնելու և Հայաստան փոխանցելու հարցում:

18-08-2018 10:19 7523
Борьба с коррупцией является одним из важнейших достижений его 100-дневного пребывания в должности, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на митинге, посвященном его 100-дневному правлению на площади Республики.
«Мы пообещали вам выявить всех воров Республики Армения, и мы это делаем. Но самым важным вопросом в борьбе с коррупцией является не наполнение тюрем, а возвращение украденных денег людям и государству, десятки миллионов долларов были возвращены и продолжают возвращаться. Сегодня наши правоохранительные органы работают очень интенсивно », - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян отметил, что есть мнение, что часть судебной системы принадлежит прежней системе коррупции.
«Оказавшись на улице Баграмяна, 26, я отказался от порочной практики отдавать распоряжения судебной власти, но это не значит, что некоторые из судей должны получить указания от предыдущих коррупционированных чиновников», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, необходимо создать переходные органы правосудия для преодоления некоторых проблемных вопросов в законодательстве.
«Только на одном из счетов брата одного из высокопоставленных чиновников было обнаружено 30 миллионов долларов, но поскольку закон о незаконном обогащении был принят 1 июня 2017 года, будут осложнения в возвращении ограбленных денег, поскольку этот человек долгое время не являлся официальным лицом и не подавал декларации», - сказал Пашинян.
По его словам, многие международные организации и страны-партнеры выразили готовность оказать помощь в замораживании активов официальных лиц Армении в зарубежных странах и передать их Армении.