21-08-2018 10:24 2815
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը «Մոսկվա» կինոթատրոնում հանդիպում է անցկացրել համակարգի շուրջ 500 աշխատակիցների հետ՝ թիրախավորելով երեք հիմնական նկատառումներ։ Կոմիտեի ղեկավարը նախ ամփոփել է անցած 7 ամիսների հարկային եկամուտների մասով համախառն մուտքերը, ապա ներկայացրել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտների պլանավորման ռազմավարությունը և բիզնեսի հանդեպ ՊԵԿ-ի սկզբունքային մոտեցումները:
Ըստ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության համաձայն, Դավիթ Անանյանը նշել է, որ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների մասով համախառն մուտքերն արդեն կազմել են շուրջ 766 մլրդ դրամ` 2017թ. նույն ժամանակաշրջանի` 660 մլրդ դրամի փոխարեն։ Կամ համախառն հարկային և մաքսային եկամուտների գծով ներհոսքն աճել է շուրջ 106 մլրդ դրամով: «Եթե հաշվի առնենք, որ պետբյուջեի հարկային եկամուտների՝ 2018թ.-ի ծրագրային ցուցանիշը 1 տրիլիոն 248.5 մլրդ դրամ է՝ 107.5 միլիարդով ավելի 2017թ.-ի փաստացի ցուցանիշից, ապա բոլորիս ջանքերով այդ լրացուցիչ ցուցանիշն, ըստ էության, արդեն կատարվել է 7 ամսվա կտրվածքով։ Սա լավ աշխատանք է»,-նկատել է կոմիտեի ղեկավարը:
Անանյանը նշել է, որ 2018թ.-ին հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կազմում է 20.6%, 2019-ին՝ 21%:
«Եթե ուզում ենք բյուջետային եկամուտներն ապահովել, պետք է վերանայենք մեր վերաբերմունքը բիզնեսի հանդեպ: Հարկային ստուգումների ժամանակ ամեն գնով տուգանելու մոլուցքը պետք է արմատախիլ անել»,-հանձնարարել է կոմիտեի ղեկավարը` նշելով, որ բիզնեսին չխոչընդոտելու արդյունքում ձևավորվելու է առողջ բիզնես միջավայր՝ հանգեցնելով ՀՆԱ-ի՝ ըստ էության, բիզնեսի ստեղծած արդյունքի աճին։

The head of the State Revenue Committee David Ananyan met at the Moscow Cinema with about 500 employees of the system, targeting three main considerations: The head of the committee first summarized the gross receipts for tax revenues over the past seven months, then presented the state budget's tax revenue planning strategy and SRC's principal approaches to business.
According to the SRC Information and Public Relations Department, David Ananyan noted that the total revenues of the state budget for tax revenues have already been around AMD 766 billion - instead of 660 billion drams for the same period. Or the gross inflow of taxes and customs revenues grew by about 106 billion drams. "If we take into account that the state budget tax revenues for 2018 are 1 trillion 248.5 billion drams, 107.5 billion more than the actual figure in 2017, with all of our efforts, this additional indicator has actually been done for 7 months. This is a good job, "said the head of the committee.
Ananyan said that in 2018 the tax-GDP ratio will be 20.6%, and in 2019 - 21%.
"If we want to secure budgetary revenues, we should reconsider our attitude towards business. The obsession to fine during tax inspections at all costs should be eradicated, "said the head of the committee, noting that not hindering the business will result in a healthy business environment, leading to the growth of GDP in the business.