21-08-2018 10:24 2815
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը «Մոսկվա» կինոթատրոնում հանդիպում է անցկացրել համակարգի շուրջ 500 աշխատակիցների հետ՝ թիրախավորելով երեք հիմնական նկատառումներ։ Կոմիտեի ղեկավարը նախ ամփոփել է անցած 7 ամիսների հարկային եկամուտների մասով համախառն մուտքերը, ապա ներկայացրել է պետական բյուջեի հարկային եկամուտների պլանավորման ռազմավարությունը և բիզնեսի հանդեպ ՊԵԿ-ի սկզբունքային մոտեցումները:
Ըստ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության համաձայն, Դավիթ Անանյանը նշել է, որ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների մասով համախառն մուտքերն արդեն կազմել են շուրջ 766 մլրդ դրամ` 2017թ. նույն ժամանակաշրջանի` 660 մլրդ դրամի փոխարեն։ Կամ համախառն հարկային և մաքսային եկամուտների գծով ներհոսքն աճել է շուրջ 106 մլրդ դրամով: «Եթե հաշվի առնենք, որ պետբյուջեի հարկային եկամուտների՝ 2018թ.-ի ծրագրային ցուցանիշը 1 տրիլիոն 248.5 մլրդ դրամ է՝ 107.5 միլիարդով ավելի 2017թ.-ի փաստացի ցուցանիշից, ապա բոլորիս ջանքերով այդ լրացուցիչ ցուցանիշն, ըստ էության, արդեն կատարվել է 7 ամսվա կտրվածքով։ Սա լավ աշխատանք է»,-նկատել է կոմիտեի ղեկավարը:
Անանյանը նշել է, որ 2018թ.-ին հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը կազմում է 20.6%, 2019-ին՝ 21%:
«Եթե ուզում ենք բյուջետային եկամուտներն ապահովել, պետք է վերանայենք մեր վերաբերմունքը բիզնեսի հանդեպ: Հարկային ստուգումների ժամանակ ամեն գնով տուգանելու մոլուցքը պետք է արմատախիլ անել»,-հանձնարարել է կոմիտեի ղեկավարը` նշելով, որ բիզնեսին չխոչընդոտելու արդյունքում ձևավորվելու է առողջ բիզնես միջավայր՝ հանգեցնելով ՀՆԱ-ի՝ ըստ էության, բիզնեսի ստեղծած արդյունքի աճին։

21-08-2018 10:24 2609
Глава Комитета по государственным доходам Давид Ананян встретился в Московском кинотеатре с примерно 500 сотрудниками системы, нацелившись на три основных вопроса: глава комитета сначала подвел итоги валовых поступлений налоговых платежей за последние семь месяцев, а затем представил стратегию планирования налоговых поступлений государственного бюджета и основные подходы КГД к бизнесу.
По данным Департамента информации и общественных связей КГД, Давид Ананян отметил, что общий объем налоговых поступлений в государственном бюджете составил около 766 млрд. драмов вместо 660 млрд. драмов за тот же период. Валовой приток налогов и таможенных поступлений вырос примерно на 106 млрд. драмов. «Если учесть, что налоговые поступления государственного бюджета на 2018 год составляют 1 трлн 248,5 млрд. драмов, что на 107,5 млрд. больше, чем фактический показатель 2017 года, при всех наших усилиях этот дополнительный показатель фактически был выполнен в течение 7 месяцев. Это хорошая работа », - сказал глава комитета.
По словам Ананяна, в 2018 году отношение налоги - ВВП составит 20,6%, а в 2019 году - 21%.
«Если мы хотим обеспечить бюджетные доходы, мы должны пересмотреть свое отношение к бизнесу. Желание оштрафовать любой ценой во время налоговых проверок должно быть искоренено», - сказал глава комитета, отметив, что отсутствие препятствий для бизнеса приведет к созданию здоровой бизнес-среды, что приведет к росту ВВП в бизнесе.