25-08-2018 11:06 28757
Հանրային վայրերում ծխելու համար կարող է սահմանվել 50,000 դրամ տուգանք, ծխախոտային արտադրանքի գովազդի համար՝ 800,000, լրագրողներին հայտնել է ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը:
Պաշտոնատար անձը կարող է տուգանվել 200,000 դրամով, եթե իր տարածքում խախտվի ծխախոտի մասին օրենքը, իսկ նա անհրաժեշտ քայլեր չձեռնարկի իրավախախտման կանխարգելման համար:
Նանուշյանն ասել է, որ հակածխախոտային օրինագիծը դեռևս գտնվում է մշակման փուլում:
«Գործող օրենքում ցանկացած գովազդում՝ ծխախոտի թաքնված գովազդ անելու համար տուգանքը 500,000 դրամ է, իսկ մեկ տարվա ընթացքում երկրորդ անգամ խախտումը կրկնելու դեպքում՝ 1 մլն դրամ: Մշակվող ծրագրում սահմանված է նաև, որ 800,000 դրամը կկրկնապատկվի երկրորդ անգամ խախտելու դեպքում»,- նշել է Նանուշյանը:

25-08-2018 11:06 28758
Lena Nanushyan, Deputy Minister of Health of Armenia, told journalists in Yerevan on Wednesday that a fine of 50,000 drams will be set up for smoking in public places, and 800,000 drams- for cigarette advertising.
An official may be fined for 200,000 drams if he / she violates cigarette law in his / her territory, and he / she does not take the necessary steps to prevent the offense.
Nanushyan said that the anti-tobacco bill is still under development.
"In any advertisement in the current law, the fine for advertising hidden cigarettes is 500,000 drams, and for the second time within a year - 1 million drams. The program also stipulates that 800,000 drams will be doubled for the second time, "said Nanyushyan.