25-08-2018 14:00 2567
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունն հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայ-չեխական համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությունը: Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացել Հայաստանի ու Եվրոպական միության հարաբերություններում:
Խոսելով հայ-չեխական տնտեսական կապերի մասին` Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել վերջին տարիների ընթացքում այդ հարաբերությունների ամրապնդման կապակցությամբ` միաժամանակ նշելով, որ ներուժը դեռ սպառված չէ:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է չեխ գործարարների կողմից ուղղակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության փոփոխությունից հետո արդեն իսկ նշանակված է տնտեսական հարցերով երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահը և տարվում են հանձնաժողովի չորրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքները:

Делегация во главе с Председателем НС РА Ара Баблояном, находящимся с официальным визитом в Чехии, встретилась с премьер-министром Чешской Республики Андреем Бабишем.
Председатель НС РА отметил, что сотрудничество Армения-ЕС также занимает важное место в повестке дня армяно-чешского сотрудничества. По словам Ара Баблояна, Всеобъемлющее и расширенное партнерское соглашение между Республикой Армения и Европейским Союзом открыло новую страницу в отношениях между Арменией и Европейским Союзом.
Говоря об армяно-чешских экономических связях, Ара Баблоян выразил удовлетворение в связи с укреплением этих отношений за последние несколько лет, отметив, что потенциал еще не исчерпан.
Глава парламента подчеркнул, что Армения ожидает прямых инвестиций чешских бизнесменов в экономику Армении.
Спикер Национального Собрания сообщил, что после смены правительства РА уже назначен сопредседатель армянской стороны двусторонней межправительственной комиссии по экономическим вопросам и идет подготовка к четвертому заседанию комиссии.