25-08-2018 14:00 2567
Պաշտոնական այցով Չեխիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունն հանդիպել է Չեխիայի վարչապետ Անդրեյ Բաբիշի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ հայ-չեխական համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Հայաստան-ԵՄ փոխգործակցությունը: Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը նոր էջ է բացել Հայաստանի ու Եվրոպական միության հարաբերություններում:
Խոսելով հայ-չեխական տնտեսական կապերի մասին` Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել վերջին տարիների ընթացքում այդ հարաբերությունների ամրապնդման կապակցությամբ` միաժամանակ նշելով, որ ներուժը դեռ սպառված չէ:
Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանն ակնկալում է չեխ գործարարների կողմից ուղղակի ներդրումներ Հայաստանի տնտեսությունում:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարության փոփոխությունից հետո արդեն իսկ նշանակված է տնտեսական հարցերով երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի հայկական կողմից համանախագահը և տարվում են հանձնաժողովի չորրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքները:

25-08-2018 14:00 2491
Delegation headed by Armenian NA Speaker Ara Babloyan, who is in the Czech Republic on an official visit, met with the Prime Minister of the Czech Republic Andrei Babish.
The RA NA Speaker noted that the Armenia-EU cooperation also occupies an important place in the agenda of the Armenian-Czech cooperation. According to Ara Babloyan, the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the Republic of Armenia and the European Union has opened a new page in the relations between Armenia and the European Union.
Speaking about the Armenian-Czech economic ties, Ara Babloyan expressed satisfaction with the strengthening of these relations over the past few years, noting that the potential is not exhausted yet.
The head of the parliament underscored that Armenia expects direct investments by Czech businessmen in Armenia's economy.
The Speaker of the National Assembly informed that after the change of the RA government the co-chair of the Armenian side of the bilateral intergovernmental commission on economic issues has already been appointed and preparations for the fourth session of the commission are being held.