28-08-2018 10:54 5680
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանն ընդունել է 5-օրյա այցով Հայաստան ժամանած լիբանանյան պատվիրակությանը՝ Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերի գլխավորությամբ։
Հանդիպումը նպատակ ուներ քննարկել երկու երկրների միջև գործարար կապերի ամրապնդման և նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Մերձավոր Արևելքում կարտոֆիլի չիպսի արտադրության առաջատար «Դահեր գրուպ» ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանում կարտոֆիլի մշակության և չիպսի գործարան հիմնելու հարցում՝ նպատակ ունենալով պատրաստի արտադրանքն արտահանել դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
Լիբանանցի գործարարները հետաքրքրվել են նաև Հայաստանում թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի գրանցման ընթացակարգերին, անասնաբուժասանիտարի և բուսասանիտարիայի ոլորտում համագործակցությանը և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցերով։

28-08-2018 10:54 5495
Министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян принял ливанскую делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Ливанской Республики Майей Дагер в Армению с 5-дневным визитом.
Целью встречи было обсуждение возможностей укрепления деловых связей между двумя странами и реализации новых инвестиционных программ.
Представитель ведущего производителя картофельных чипсов на Ближнем Востоке «Daher Group» отметил, что они заинтересованы в выращивании картофеля и производстве чипсов в Армении с целью экспорта готовой продукции в Россию и другие страны EЭС.
Ливанские бизнесмены также поинтересовались процедурой регистрации пестицидов и удобрений в Армении, вопросами, касающимися сотрудничества в ветеринарно-санитарной и фитосанитарной и других сферах.