28-08-2018 10:54 5680
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանն ընդունել է 5-օրյա այցով Հայաստան ժամանած լիբանանյան պատվիրակությանը՝ Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերի գլխավորությամբ։
Հանդիպումը նպատակ ուներ քննարկել երկու երկրների միջև գործարար կապերի ամրապնդման և նոր ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։
Մերձավոր Արևելքում կարտոֆիլի չիպսի արտադրության առաջատար «Դահեր գրուպ» ընկերության ներկայացուցիչը նշել է, որ իրենք հետաքրքրված են Հայաստանում կարտոֆիլի մշակության և չիպսի գործարան հիմնելու հարցում՝ նպատակ ունենալով պատրաստի արտադրանքն արտահանել դեպի Ռուսաստան և ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
Լիբանանցի գործարարները հետաքրքրվել են նաև Հայաստանում թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի գրանցման ընթացակարգերին, անասնաբուժասանիտարի և բուսասանիտարիայի ոլորտում համագործակցությանը և այլ ոլորտներին վերաբերող հարցերով։

28-08-2018 10:54 5493
RA Minister of Agriculture Artur Khachatryan received the Lebanese delegation headed by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Lebanon Maya Dagher to Armenia on 5-day visit.
The meeting was aimed at discussing opportunities for strengthening business ties between the two countries and implementing new investment programs.
The representative of the leading producer of potato chips in the Middle East, Daher Group, noted that they are interested in potato cultivation and chips production in Armenia with the aim of exporting ready-made products to Russia and other countries of EEU.
Lebanese businessmen were also interested in the registration of pesticides and fertilizers in Armenia, cooperation in in veterinary sanitary and phyto-sanitary and other spheres.