29-08-2018 14:05 4369
Վրաստանի կառավարությունը կարգելի բեռնատարներով ցորենի տեղափոխումը Հայաստան, ինչը կարող է հացահատիկի թանկացման պատճառ դառնալ, հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը:
«Չեմ կարող հստակ ասել, թե որքանով դա կանդրադառնա ցորենի գնի վրա, սակայն, վերջին տարիներին մեր ներկրողներն, այլընտրանք ունենակով, գերադասում էին ապրանքները Վերին Լարսով տեղափոխել: Բնականաբար, դա ավելի էժան է»,- ասել է նախարարը:
Նշենք, որ Վրաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 15-ից կարգելի ցորենի ներկրումը բեռնատարներով՝ փոխարենն առաջարկելով օգտվել ծովային ճանապարհով կամ երկաթուղով:
Մինչդեռ Հայաստանը գրեթե ամբողջությամբ ներկրում է ցորենը Ռուսաստանից՝ Վրաստանի տարածքով, բեռնատարներով:

The Georgian government prohibits the transport of wheat to Armenia by trucks, which may cause grain prices growth, RA Minister of Agriculture Artur Khachatryan stated.
"I cannot say how much it will affect the price of wheat, but in recent years, our importers having an alternative, has been preferring to transport goods through the Upper Lars. Naturally, it is cheaper, "the minister said.
It should be noted that the Georgian government will prohibit the import of wheat by trucks from September 15, offering to do it by sea or rail.