29-08-2018 14:05 4369
Վրաստանի կառավարությունը կարգելի բեռնատարներով ցորենի տեղափոխումը Հայաստան, ինչը կարող է հացահատիկի թանկացման պատճառ դառնալ, հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանը:
«Չեմ կարող հստակ ասել, թե որքանով դա կանդրադառնա ցորենի գնի վրա, սակայն, վերջին տարիներին մեր ներկրողներն, այլընտրանք ունենակով, գերադասում էին ապրանքները Վերին Լարսով տեղափոխել: Բնականաբար, դա ավելի էժան է»,- ասել է նախարարը:
Նշենք, որ Վրաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 15-ից կարգելի ցորենի ներկրումը բեռնատարներով՝ փոխարենն առաջարկելով օգտվել ծովային ճանապարհով կամ երկաթուղով:
Մինչդեռ Հայաստանը գրեթե ամբողջությամբ ներկրում է ցորենը Ռուսաստանից՝ Վրաստանի տարածքով, բեռնատարներով:

29-08-2018 14:05 4163
Правительство Грузии запрещает перевозку пшеницы в Армению грузовиками, что может вызвать рост цен на зерно, заявил министр сельского хозяйства Армении Артур Хачатрян.
«Я не могу сказать, насколько это повлияет на цену пшеницы, но в последние годы наши импортеры, имеющие альтернативу, предпочитали транспортировать товары через Верхний Ларс. Естественно, это дешевле», - сказал министр.
Следует отметить, что правительство Грузии будет запрещать импорт пшеницы грузовиками с 15 сентября, предлагая сделать это морским или железнодорожным транспортом.