29-08-2018 16:52 2558
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ճանապարհաշինության և ճանապարհների վերանորոգման ոլորտում ընթացիկ ու հեռանկարային ծրագրերը:
«Այսօր, ցավոք, ենթակառուցվածքների որակի մակարդակով չենք գտնվում այն վիճակում, որում կցանկանայինք գտնվել, բայց նաև հասկանում ենք, որ պետք է հնարավորինս արագ և արդյունավետ ջանքեր գործադրենք՝ այդ վիճակում հայտնվելու համար: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ընթացիկ ճանապարհաշինական ծրագրերը էական որակական փոփոխություն ունենան՝ նախկինի համեմատ: Շատ կարևոր է որակի վերահսկողությունը, տեխնիկական վերահսկողությունը, որպեսզի միջոցները, որոնք ծախսվում են, լինեն արդյունավետ այնքանով, որ այդ ճանապարհները ծառայեն բավարար չափով և ծառայեն այնքան, որքան նախատեսված է դրանց տեխնիկական կանոնակարգերով», - նշել է վարչապետը:
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը կառավարության ղեկավարին զեկուցել է 2018թ. ՀՀ պետբյուջեով միջպետական, հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհների հիմանորոգման աշխատանքների մասին. նրա խոսքով՝ ոլորտի այս տարվա բյուջեն 6.4 մլրդ դրամ է, որով նախատեսված էր կառուցել 66 կմ ճանապարհ, բայց տնտեսման արդյունքում մինչև տարեվերջ կառուցվելու է 77 կմ ճանապարհ՝ 11 կմ-ով ավելի, և ընթացիկ ծրագրերը կատարվելու են ողջ ծավալով:

29-08-2018 16:52 2431
Во время консультации, проведенной в правительстве под руководством премьер-министра Никола Пашиняна, обсуждались текущие и перспективные проекты в области дорожного строительства и ремонта дорог.
«К сожалению, по уровню инфраструктур мы не находимся в том положении, в котором мы хотели бы быть, но мы также понимаем, что нам нужно прилагать усилия, чтобы быть в таком положении. Для нас очень важно, что в нынешних программах дорожного строительства есть качественные изменения по сравнению с предыдущими. Контроль качества, технический надзор имеют решающее значение, чтобы средства, которые мы тратим были эффективными, так чтобы эти дороги служили столько времени, сколько указано в их технических регламентах », - сказал премьер-министр.
Министр транспорта, коммуникаций и информационных технологий Ашот Акопян доложил главе правительства о результатах реконструкции межгосударственных, республиканских и региональных дорог государственным бюджетом РА в 2018 году. По его словам, в этом году бюджет сектора составляет 6,4 млрд. драмов, которым планировалось построить 66 км дорог, но к концу года будет построено 77 км дорог, на 11 км больше, а текущие проекты будут реализованы в полном объеме.