29-08-2018 16:52 2558
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ճանապարհաշինության և ճանապարհների վերանորոգման ոլորտում ընթացիկ ու հեռանկարային ծրագրերը:
«Այսօր, ցավոք, ենթակառուցվածքների որակի մակարդակով չենք գտնվում այն վիճակում, որում կցանկանայինք գտնվել, բայց նաև հասկանում ենք, որ պետք է հնարավորինս արագ և արդյունավետ ջանքեր գործադրենք՝ այդ վիճակում հայտնվելու համար: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ընթացիկ ճանապարհաշինական ծրագրերը էական որակական փոփոխություն ունենան՝ նախկինի համեմատ: Շատ կարևոր է որակի վերահսկողությունը, տեխնիկական վերահսկողությունը, որպեսզի միջոցները, որոնք ծախսվում են, լինեն արդյունավետ այնքանով, որ այդ ճանապարհները ծառայեն բավարար չափով և ծառայեն այնքան, որքան նախատեսված է դրանց տեխնիկական կանոնակարգերով», - նշել է վարչապետը:
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը կառավարության ղեկավարին զեկուցել է 2018թ. ՀՀ պետբյուջեով միջպետական, հանրապետական և մարզային նշանակության ճանապարհների հիմանորոգման աշխատանքների մասին. նրա խոսքով՝ ոլորտի այս տարվա բյուջեն 6.4 մլրդ դրամ է, որով նախատեսված էր կառուցել 66 կմ ճանապարհ, բայց տնտեսման արդյունքում մինչև տարեվերջ կառուցվելու է 77 կմ ճանապարհ՝ 11 կմ-ով ավելի, և ընթացիկ ծրագրերը կատարվելու են ողջ ծավալով:

29-08-2018 16:52 2430
During the consultation held at the government led by Prime Minister Nikol Pashinyan current and prospective projects in road construction and roads repair were discussed.
"Unfortunately, at the level of infrastructures, we are not in the situation we would like to be, but we also understand that we need to make efforts to be in that situation. It is very important for us that current road construction programs have a qualitative change compared to the previous ones. Quality control, technical supervision is crucial, so that means that are spent will be effective, so that these roads serve as long as it is specified in their technical regulations, "said the Prime Minister.
Minister of Transport, Communication and Information Technologies Ashot Hakobyan reported to the head of the government on the results of reconstruction of inter-state, republican and regional roads by the RA state budget in 2018. According to him, this year's budget for the sector is 6.4 billion drams, with which it was planned to construct roads of 66 km long, but by the end of the year it will be constructed 77 km of roads, by 11 km more, and current projects will be implemented in full volume.