29-08-2018 17:00 11059
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանի խոսքով, գազի գնի վերաբերյալ Հայաստանը ռուսական կողմի հետ որևէ լարվածություն չունի և չի էլ ունենա:
Արթուր Գրիգորյանը նշեց, որ նոյեմբերից ՀՀ կառավարությունը կսկսի Ռուսաստանի հետ գազի գնի վերաբերյալ նոր բանակցություններ:
«Մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի ունենանք գազի ավելի էժան գին, քան այսօր ունենք»,-ընդգծեց նախարարը:
Բացի այդ, ըստ նրա, բանակցությունները շարունակվելու են նաև Իրանի հետ։ Նախարարի խոսքով՝ Իրանի էներգետիկայի նախարարի, փոխնախարարի հետ ունեցել են մի շարք քննարկումներ և իրանական կողմից հնարավոր էժան տարբերակով գազի վաճառքի մասին հարց է բարձրացվել:
«Մեր կողմից մեր քայլն արել ենք, իրանական կողմին առաջարկել ենք, որ մեզ գազի գնի մասով առաջարկություն տան: Առայժմ չունենք այդ առաջարկությունը, բայց ամենօրյա ռեժիմով իրենց հետ համագործակցության մեջ ենք, քանի որ իրանական կողմից էլեկտրաէներգիայի դիմաց գազ ենք ներկրում: Կարծում եմ՝ շուտով կունենանք վերջնական հայտարարված գինը, որը համեմատության մեջ կլինի ռուսական գազի գնի հետ»,- նշեց Արթուր Գրիգորյանը:

По словам министра энергетики и природных ресурсов РА Артура Григоряна, у Армении нет напряженности с российской стороной по поводу цены на газ.
Артур Григорян отметил, что с ноября правительство Армении начнет переговоры о цене на газ с Россией.
«Мы сделаем все возможное, чтобы иметь более дешевую цену на газ, чем сегодня», - подчеркнул министр.
Кроме того, по его словам, переговоры продолжатся и с Ираном. По словам министра, был проведен ряд обсуждений с министром энергетики Ирана и заместителем министра, а иранская сторона подняла вопрос о возможной продаже газа.
«Мы сделали шаги с нашей стороны и предложили иранской стороне предложить нам цену на газ. У нас пока нет такого предложения, но мы работаем с ними в повседневном режиме, поскольку импортируем газ из Ирана взамен на электричество. Думаю, у нас скоро будет окончательно объявленная цена, которая будет сравниваться с ценой российского газа», - отметил Артур Григорян.