30-08-2018 12:14 2789
ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել տեսչական մարմնի ղեկավարի 04.07.2018թ. և 17.07.2018թ. հանձնարարագրերի հիման վրա «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերությունում իրականացված ստուգման արդյունքներով կազմված փաստաթղթերը՝ ընկերության կողմից ապօրինի, առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի լեռնային զանգվածի տեղահանման փաստերի վերաբերյալ: Դրա հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից կատարվել է ուսումնասիրություն, ինչի նպատակով տեսչական մարմնից պահանջվել և ստացվել են անհրաժեշտ լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել են Վայոց Ձորի մարզի Ջերմուկ համայնքի Ամուլսարի ոսկեբեր երկրորդային քվարցիտների հանքավայրի լեռնահատկացման ԼՎ-245 ակտի սահմաններում ընկերության կողմից ընդերքի ապօրինի օգտագործման փաստեր:
Մասնավորապես, «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության կողմից օգտակար հանածոյի արդյունահանման պայմանագրի և նախագծի պայմանների շեղումներով, ապօրինի, առանց ըդերքօգտագործման իրավունքի շուրջ 3 հեկտար մակերեսով տարածքից՝ 0,5-10 մետր խորությամբ տարհանվել է բազալտանման լեռնային զանգված և 2 հեկտար մակերեսով տարածքից՝ 0,5-8 մետր խորությամբ՝ կավանման լեռնային զանգված: Դրա հետևանքով, շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին պատճառվել է էական՝ ընդհանուր առմամբ շուրջ 18 միլիոն դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ արձանագրված խախտումներն առերևույթ պարունակում են հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 291-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ ընդերքի օգտագործման և պահպանության կանոնների խախտմամբ կամ համապատասխան նախագծերի շեղումներով կամ առանց պայմանագրի ընդերքի օգտագործման և դրա հետևանքով շրջակա միջավայրին, ընդերքին, դրանում պարփակված օգտակար հանածոներին էական վնաս պատճառելու հանցագործության հատկանիշներով:

30-08-2018 12:14 2788
Начальник Инспекции по охране природы и недропользованию Министерства охраны природы Республики Армения представил в Генеральную прокуратуру РА результаты проверок, проведенных в ЗАО «Лидиан Армения» по факту незаконного недропользования. Исходя из этого, Департамент защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры РА провел исследование, для которого необходимые инспекционные документы и информация были запрошены у инспекционного органа.
В результате расследования были выявлены факты незаконного использования недр компанией в рамках акта ЛВ-245 золотосодержащего рудника вторичных кварцитов Aмулсара сообщества Джермук района Вайоц Дзор.
В частности, ЗАО «Лидиан Армения» добыло базальтовую горную массу на глубинах 0,5-10 метров с территории около 3 гектаров и глиноподобную горную масса на глубинах 0,5-8 с площади около 3 гектаров, нарушая условия контракта на добычу полезных ископаемых. В результате ущерб был нанесен окружающей среде, недрам, содержащимся в них минералам, на общую сумму около 18 миллионов драмов.
Принимая во внимание тот факт, что зафиксированные нарушения содержат признаки преступления, было возбуждено уголовное дело Департаментом защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Республики Армения за нарушение правил использования и охраны недр и ущерб, нанесенный окружающей среде, недрам и минералам, содержащимся в них.