31-08-2018 12:58 4110
ՀՀ Գյուղնախարարությունն առաջարկում է կանխիկ գումարով փոխհատուցել գյուղացիներին տրամադրվող փոխհատուցումը` կրած վնասի դիմաց: Այս մասին ասել է գերատեսչության ղեկավար Արթուր Խաչատրյանը՝ լրագրողների հետ զրույցում:
Ըստ նրա՝ նախորդ տարիներին աջակցությունը տրամադրվում էր այնպես, որ կրած վնասի դիմաց գյուղացուն տրամադրվելիք գումարն ուղղվում էր նրա հարկերին:
«Մենք առաջարկում ենք այլ մոտեցում` կանխիկով այդ աջակցության գումարն ավելացնել»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ մինչ օգոստոս կրած վնասի առումով անհամեմատ ավելի լավ վիճակ է եղել, քան նախորդ տարիներին:
Ցրտահարությունից, կարկտահարությունից կրած վնասները, ըստ հաշվարկների, կազմել են մոտ 6 միլիարդ: Նախորդ տարիներին եղել է նաև 12 միլիարդ:

31-08-2018 12:58 3995
Министерство сельского хозяйства Республики Армения предлагает осуществить компенсацию, предоставленную жителям деревни наличными. Об этом в беседе с журналистами сказал министр территориального управления Артур Хачатрян.
По его словам, в предыдущие годы поддержка была оказана таким образом, что деньги, которые должны быть выплачены сельскому жителю, были направлены на его налоги.
«Мы предлагаем другой подход -увеличить сумму поддержки наличными», - сказал министр, добавив, что до августа с точки зрения ущерба ситуация была намного лучше, чем в предыдущие годы.
По оценкам, ущерб, нанесенный переохлаждением и градом, составил около 6 миллиардов. В предыдущие годы был нанесен ущерб даже на 12 миллиардов.