31-08-2018 13:54 2718
Միջազգային պահուստների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը մշակվել է Տվյալների տարածման հատուկ չափորոշիչի շրջանակներում (ՏՏՀՉ) և նպատակ ունի գնահատել անդամ երկրների արտարժութային դիրքն ու իրացվելիությունը, հայտնում են Հայաստանի Կենտրոնական Բանկից:
Եթե միջազգային պահուստային ակտիվները պահանջներ են ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ, ապա միջազգային պահուստ­ների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը ընդգրկում է ռեզիդենտների և ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ արտարժույթով պահանջներն ու պարտավորությունները: Այն նաև ներառում է այդ ակտիվների և պարտավորությունների` մեկ տարվա ընթացքում նախատեսվող հոսքերը:
Աղյուսակը կազմվում է ինչպես ԿԲ հաշվեկշռային, այնպես էլ արտահաշվեկշռային տվյալների և կառավարության արտաքին հոսքերի հիման վրա: Միջազգային պահուստների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը բաղկա­ցած է չորս բաժիններից, որոնք ներկայացվում են առանձին աղյուսակների տեսքով: Առաջին բաժնում ներկայացվում են երկրի արտարժութային ակտիվները, երկրորդ և երրորդ բաժիններում` արտարժութային միջոցների կանխատեսվող և պայմանական հոսքերը կարճաժամկետում (ինչպես արտահոսքերը, այնպես էլ ներհոսքերը), իսկ չորրորդ բաժինը պարունակում է տեղեկատու հոդվածներ, որոնց վերաբերյալ անհրաժեշտ է լրացուցիչ տեղեկատվություն:

31-08-2018 13:54 2520
Центральный банк Армении опубликовал стандартную таблицу международных резервов и ликвидности в иностранной валюте в рамках специального стандарта распространения данных с целью оценить позицию и ликвидность иностранных валют стран-членов.
Если международные резервные активы являются требованиями к нерезидентам, то таблица международных резервов и валютной ликвидности включают требования и обязательства для резидентов и нерезидентов. Она также включает запланированные потоки этих активов и обязательств в течение года.
Таблица составлена ​​как по балансовым, так и внебалансовым данным Центрального банка и внешним потокам правительства. Стандартная таблица международных резервов и ликвидности в иностранной валюте состоит из четырех разделов, представленных в виде отдельных таблиц. В первом разделе представлены валютные активы страны, во втором и третьем разделах - прогнозируемые и условные денежные потоки в краткосрочной перспективе (как отток, так и приток), а в четвертом разделе приведены справочные статьи для получения дополнительной информации.