31-08-2018 13:54 2718
Միջազգային պահուստների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը մշակվել է Տվյալների տարածման հատուկ չափորոշիչի շրջանակներում (ՏՏՀՉ) և նպատակ ունի գնահատել անդամ երկրների արտարժութային դիրքն ու իրացվելիությունը, հայտնում են Հայաստանի Կենտրոնական Բանկից:
Եթե միջազգային պահուստային ակտիվները պահանջներ են ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ, ապա միջազգային պահուստ­ների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը ընդգրկում է ռեզիդենտների և ոչ ռեզիդենտների նկատմամբ արտարժույթով պահանջներն ու պարտավորությունները: Այն նաև ներառում է այդ ակտիվների և պարտավորությունների` մեկ տարվա ընթացքում նախատեսվող հոսքերը:
Աղյուսակը կազմվում է ինչպես ԿԲ հաշվեկշռային, այնպես էլ արտահաշվեկշռային տվյալների և կառավարության արտաքին հոսքերի հիման վրա: Միջազգային պահուստների և արտարժութային իրացվելիության ստանդարտ աղյուսակը բաղկա­ցած է չորս բաժիններից, որոնք ներկայացվում են առանձին աղյուսակների տեսքով: Առաջին բաժնում ներկայացվում են երկրի արտարժութային ակտիվները, երկրորդ և երրորդ բաժիններում` արտարժութային միջոցների կանխատեսվող և պայմանական հոսքերը կարճաժամկետում (ինչպես արտահոսքերը, այնպես էլ ներհոսքերը), իսկ չորրորդ բաժինը պարունակում է տեղեկատու հոդվածներ, որոնց վերաբերյալ անհրաժեշտ է լրացուցիչ տեղեկատվություն:

31-08-2018 13:54 2719
A standard table of International Reserves and Foreign Currency Liquidity has been developed within the framework of the Special Data Dissemination and aims to assess the foreign currency position and liquidity of member countries, Central Bank of Armenia reports.
If international reserve assets are requirements for non-residents, the international reserves and foreign currency liquidity charts include foreign currency requirements and liabilities for residents and non-residents. It also includes the planned flows of these assets and liabilities for a year.
The table is drawn up both on balance sheet and off-balance sheet data of the Central Bank and outward flows of the government. The standard chart of International Reserves and Foreign Currency Liquidity consists of four sections presented in the form of separate charts. The first section presents the country's foreign currency assets, in the second and third sections- the forecasted and conditional cash flows in the short term (both outflows and inflows), and the fourth section contains reference articles for additional information.