Հայաստանի համախառն միջազգային պահուստները 2018թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին նվազել են 10,6%` մինչև2.070 մլրդ դոլար: Տարեկան կտրվածքով (2018թ. օգոստոսից մինչև 2017թ. օգոստոս) այդ ցուցանիշը կրճատվել է 4,9%-ով:
ՀՀ կենտրոնական բանկի տվյալներով, պահուտների կառուցվածքում 2.067 մլրդ դոլար SDR արտաքին ակտիվներն են, որոնք տարեկան կտրվածքով կրճատվել են 5%, իսկ միայն հունվար-օգոստոս ամիսներին` 10,4%: ԱՄՀ-ում SDR բաժինը կազմել է 3 մլն դոլար, տարեկան կտրվածքով ավելանալով 3,2 անգամ, սակայն միայն այս տարվա հունվար-օգոստոս ամիսներին կրճատվելով 58,4%, ընդ որում, առավել կտրուկ անկումը բաժին է ընկել հուլիս-օգոստոս ամիսներին:

13-09-2018 18:28 2636
Gross international reserves of Armenia in January-August of this year fell by 10.6% to $ 2.070 billion. On an annual basis (from August 2018 to August 2017) this figure dropped by 4.9%.
According to the Central Bank of Armenia, in the structure of reserves $ 2.067 billion are external assets SDR, which have declined by 5% annually, and only in January-August – by 10.4%. The share of SDR in the IMF amounted to $ 3 million, an increase of 3.2 times over the year, However, in January-August this year they decreased by 58.4% with a sharp drop in July-August.