14-09-2018 13:16 28526
ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է նվազեցնել և սուբսիդավորել երիտասարդ ընտանիքներին տրվող բնակարանների տոկոսադրույքները, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար
Ատոմ Ջանջուղազյանը:
«Երկրորդային շուկայից բնակարանի ձեռքբերման համար հիփոթեքային վարկը տրամադրվելու է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով, առավելագույնը 9.5%, որից 2% կսուբսիդավորի պետությունը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության մարզերում տրամադրված հիփոթեքային վարկերի համար պետությունը կսուբսիդավորի 4%: Առաջնային շուկայից բնակարանի ձեռքբերման համար հիփոթեքային վարկը տրամադրվելու է առնվազն 10 տարի մարման ժամկետով, առավելագույնը 7.5%, որը չի սուբսիդավորվում»,- հայտնեց Ջանջուղազյանը:
Օրենքի նախագծով նախատեսվում է նաև բարձրացնել բնակարան ձեռք բերող զույգի տարիքային շեմը:
«Նախատեսվում է առավելագույն տարիքային շեմը բարձրացնել: Զույգի գումարային տարիքը չպետք է գերազանցի 70-ը, որպեսզի կարողանա մասնակցել բնակարանի ձեռքբերման մրցույթին»,- ասաց Ատոմ Ջանջուղազյանը:

Правительство РА предлагает снизить и субсидировать процентные ставки для квартир для молодых семей, министр финансов РА Атом Джанджугазян.
«Ипотечный кредит будет предоставлен со сроком погашения не менее 10 лет, под 9,5% годовых, 2% из которых будет субсидироваться государством, государство будет субсидировать 4% ипотечных кредитов в регионах Армении Ипотечный кредит из первичного рынка будет предоставлен с максимальным сроком погашения 10 лет, под 7,5% годовых, которые не субсидируются », - сказал Джанджугазян.
Законопроект также предусматривает повышение возрастного лимита для пары, приобретающей квартиру.
«Предполагается увеличить максимальный возрастной лимит. Общий возраст пар не должен превышать 70, чтобы они могли участвовать в конкурсе», - сказал Атом Джанджугазян.