15-09-2018 12:17 7493
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզում իր կեցավայրում ընդունել է «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագաh Գորդոն Ուայլին և խորհրդի անդամ Ջուլիան Դեյվիդսոնին: Հանդիպման ընթացում քննարկվել են Ամուլսարի հանքավայրի ծրագրի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և դրա լուծման հնարավոր ուղիները:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանն այս համատեքստում ընդգծել է Սևանի ջրային պաշարների և Ամուլսարի շրջանի ջրային աղբյուրների անվտանգության առաջնահերթությունն ու կարևորությունը:
Միաժամանակ, վարչապետը նշել է, որ ցանկացած լուծում պետք է հիմնված լինի կոնկրետ փաստերի վրա: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է նաև Ամուլսարի հանքավայրի հարցում «Լիդիան Ինթերնեյշնլ»-ի և հասարակության, մասնավորապես՝ ազդակիր համայնքների շարունակական երկխոսությունը:

15-09-2018 12:17 7492
Премьер-министр Никол Пашинян, находящийся во Франции с рабочим визитом, встретился с Гордоном Уайли, председателем совета директоров Lydian International и Джулиан Дэвидсон, членом Совета в Париже. В ходе встречи стороны обсудили ситуацию вокруг проекта Амулсарского рудника и возможные пути его решения.
По данным Департамента информации и связей с общественностью правительства РА, премьер-министр Пашинян подчеркнул в этом контексте важность водных ресурсов Севанского водохранилища и Амульсарского региона.
В то же время премьер-министр отметил, что любое решение должно основываться на конкретных фактах. Глава правительства также подчеркнул важность продолжающиегося диалога между Lydian International и сообществом, особенно пострадавшими общинами, на территории рудника Амулсар.