17-09-2018 11:04 2817
Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում շահագործման է հանձնվել տարածաշրջանի դեռևս միակ կարկտապաշտպան ցանցերի արտադրամասը։ Պաշտոնական արարողությանը մասնակցել է նաև ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Արտակ Քամալյանը։
Ըստ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի, արտադրամասը կառուցել է «ՎԱԲԱ» ընկերությունը իտալական CARMAC S.R.L.-ի հետ համատեղ գյուղատնտեսական նշանակության կարկտապաշտպան ցանցերի և դրանց ներդրման ողջ համակարգի արտադրության ներդրումային ծրագրի շրջանակում։ Սա նորարարական արտադրություն է ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում: Եվրոպական բարձր չափանիշներին համապատասխանող արտադրամասը կառուցվել է բացառապես իտալական սարքավորումներով:
Արտակ Քամալյանը նշել է, որ նախարարությունը խրախուսում է նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրումը գյուղատնտեսության մեջ, և այս առումով` տեղում կարկտապաշտպան ցանցերի արտադրությունը հնարավորություն կտա խթանելու դրանց կիրառումը՝ ապահովելով բերքի երաշխավորված պաշտպանություն բնական աղետներից։ Նա նաև ընդգծել է, որ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունն իրականացնում է «Հայաստանի
Հանրապետության գյուղատնտեսության ոլորտում հակակարկտային ցանցերի ներդրման համար տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման» ծրագիրը, որի շրջանակում խաղողի և պտղատու այգիների կարկտապաշտպան ցանցերի ձեռք բերման համար տնտեսվարողներին, պետական սուբսիդավորման արդյունքում, տրամադրվում են 2% տոկոսադրույքով, 7 տարի մարման ժամկետով վարկեր։

17-09-2018 11:04 2816
Единственный производственный цех градозащитных сетей в регионе был введен в эксплуатацию в Ванадзоре Лорийской области. В официальной церемонии принял участие заместитель министра сельского хозяйства Артак Камалян.
По данным Департамента информации и общественных связей Министерства сельского хозяйства РА, цех был построен компанией VABA совместно с итальянской компанией CARMAC S.R.L. в рамках инвестиционной программы по созданию градозащитных сетей сельскохозяйственного значения и их реализации. Это инновационное производство не только в Армении, но и в регионе. Европейская высокопроизводительная фабрика была построена исключительно с итальянским оборудованием.
Артак Камалян отметил, что министерство поощряет внедрение новых технологий в сельское хозяйство, и в этом отношении производство градозащитных сетей даст возможность стимулировать их использование, обеспечивая гарантированную защиту урожая от стихийных бедствий. Он также подчеркнул, что Министерство сельского хозяйства РА реализует программу «Субсидирования процентных ставок по кредитам, предоставляемым для приобретения градозащитных сетей в сельскохозяйственном секторе Республики Армения», в рамках которой кредиты на покупку градозащищенных сетей для виноградных и фруктовых садов предоставляются под 2% годовых, с 7-летним сроком погашения.