Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար, Գյումրիի ՏՏ կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ամալյա ՞Եղոյանը արտագնա գործարար առաքելություն է իրականացրել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգ։ Շուրջ 50 գործարարների համար շնորհանդես է կազմակերպվել՝ հայաստանյան
ՏՏ ոլորտի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ։
Մասնավորապե, ստորագրվել է Ամալյա Եղոյանի և «Ալենա Սոլյուշընզ» ընկերության գործադիր տնօրեն Ասբեդ Կասիսի միջև, նախատեսվում է ընկերության մասնաճյուղեր հիմնել Վանաձորի և Գյումրիի ՏՏ կենտրոններում։ «Ալենա Սոլյուշընզը» տարբեր բիզնեսների համար տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող ընկերություն է։
Մյուս համաձայնագրով, որ ստորագրվել է «Հայերքլաութ» ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն Ավետիս Անթափլյանի հետ, նախատեսվում է Գյումրիում բացել ընկերության մարքեթինգային գրասենյակ։ «Հայերքլաութը» ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համար կադրերի հավաքագրմամբ և խորհրդատվությամբ զբաղվող ընկերություն է։
«Բիզնես Արմենիան իր օտարերկրյա ներկայացուցիչների մեծ ցանցով պատրաստ է աջակցել դեպի Հայաստան ներդրումներին։ Այս դեպքում հատկապես ուրախ ենք, որ նոր ներդրումները կուղղվեն մարզեր»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Գյումրին, Վանաձորը, Գավառը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների համար հեռանկարային են, ունեն ենթակառուցվածքներ, համալսարնների մասնաճյուղեր, առաջին երկուսում տեխնոպարկեր են գործում։ Սա գնահատելի է, քանի որ ներդրումների մի մասը դեպի մարզեր ապակենտրոնացնելու ռազմավարություն ունենք»,- նշել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար Ամալյա Եղոյանը։
Միացյալ Նահանգներում գործարարների հետ հանդիպմանը Ամալյա Եղոյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանում ընկերություն հիմնելու, աշխատատեղեր ստեղծելու, բարձրորակ մասնագետներ ներգրավելու, վերապատրաստման, հաջող բիզնես ծավալելու ճանապարհային քարտեզը։

Amalia Yegoyan, executive director of the Enterprise Incubator Foundation, High Technology Development Program in the provinces, Gyumri IT Center, has had a business mission in California. A presentation was organized for about 50 businessmen on the IT sector in Armenia.
Particularly, an agreement has been signed between Amalya Eghoyan and Executive Director of Alena Solutions, Asbedd Kasisi, planning to establish branch offices in Vanadzor and Gyumri IT centers. "Alena Solutions" is a company offering technology solutions for various businesses.
By the other agreement, signed with “Higherclout” company's founder, executive director Avetis Anaplyan, it is planned to open a company's marketing office in Gyumri. "Higherclout" is a human resource recruitment and consulting company for IT companies.
"Business Armenia is ready to support investments in Armenia through a large network of foreign representatives. In this case, we are particularly pleased that new investments will be directed to the regions, "said Armen Avak Avakyan, Executive Director of Business Armenia.
"Gyumri, Vanadzor, Gavar are promising for investments in high technology, have infrastructures, branch offices, and techno parks in the first two. This is appraising as we have a strategy of decentralizing a part of the investments to the regions, "said Amalya Yeghoyan, Head of Enterprise Incubator Foundation, High-Tech Development Program in the Regions.
At the meeting with businessmen in the United States, Amalya Yeghoyan also presented a roadmap for establishing a company in Armenia, creating jobs, attracting high-quality professionals, training and successful business.