Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար, Գյումրիի ՏՏ կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ամալյա ՞Եղոյանը արտագնա գործարար առաքելություն է իրականացրել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգ։ Շուրջ 50 գործարարների համար շնորհանդես է կազմակերպվել՝ հայաստանյան
ՏՏ ոլորտի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ։
Մասնավորապե, ստորագրվել է Ամալյա Եղոյանի և «Ալենա Սոլյուշընզ» ընկերության գործադիր տնօրեն Ասբեդ Կասիսի միջև, նախատեսվում է ընկերության մասնաճյուղեր հիմնել Վանաձորի և Գյումրիի ՏՏ կենտրոններում։ «Ալենա Սոլյուշընզը» տարբեր բիզնեսների համար տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող ընկերություն է։
Մյուս համաձայնագրով, որ ստորագրվել է «Հայերքլաութ» ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն Ավետիս Անթափլյանի հետ, նախատեսվում է Գյումրիում բացել ընկերության մարքեթինգային գրասենյակ։ «Հայերքլաութը» ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համար կադրերի հավաքագրմամբ և խորհրդատվությամբ զբաղվող ընկերություն է։
«Բիզնես Արմենիան իր օտարերկրյա ներկայացուցիչների մեծ ցանցով պատրաստ է աջակցել դեպի Հայաստան ներդրումներին։ Այս դեպքում հատկապես ուրախ ենք, որ նոր ներդրումները կուղղվեն մարզեր»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը։
«Գյումրին, Վանաձորը, Գավառը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների համար հեռանկարային են, ունեն ենթակառուցվածքներ, համալսարնների մասնաճյուղեր, առաջին երկուսում տեխնոպարկեր են գործում։ Սա գնահատելի է, քանի որ ներդրումների մի մասը դեպի մարզեր ապակենտրոնացնելու ռազմավարություն ունենք»,- նշել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի՝ Մարզերում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման ծրագրի ղեկավար Ամալյա Եղոյանը։
Միացյալ Նահանգներում գործարարների հետ հանդիպմանը Ամալյա Եղոյանը նաև ներկայացրել է Հայաստանում ընկերություն հիմնելու, աշխատատեղեր ստեղծելու, բարձրորակ մասնագետներ ներգրավելու, վերապատրաստման, հաջող բիզնես ծավալելու ճանապարհային քարտեզը։

19-09-2018 14:10 9026
Амалия Егоян, исполнительный директор Фонда корпоративного инкубатора, Программы развития высоких технологий в провинциях, ИТ-центра в Гюмри, провела бизнес-миссию в Калифорнии. Была организована презентация для около 50 бизнесменов в сфере ИТ в Армении.
В частности, было подписано соглашение между Амальей Эгоян и исполнительным директором «AlenaSolutions» Асбедом Касиси, для создания филиалов компании в IT-центрах Ванадзора и Гюмри. «AlenaSolutions» - это компания, предлагающая технологические решения для различных предприятий.
По другому соглашению, подписанному с основателем компании «Higherclout», исполнительным директором Аветисом Анапляном, планируется открытие маркетингового офиса компании в Гюмри. «Higherclout» - это компания по набору персонала и консалтингу для ИТ-компаний.
«Бизнес Армения готова поддерживать инвестиции в Армении через широкую сеть иностранных представителей, и мы особенно рады тому, что новые инвестиции будут направлены в регионы», - сказал исполнительный директор BusinessArmeniaАвакян Армен Авакович.
«Гюмри, Ванадзор и Гавар являются перспективными для инвестиций в высокие технологии, имеют инфраструктуру, филиалы и технопарки. Это похвально, поскольку у нас есть стратегия децентрализации части инвестиций в регионы», - сказала Амалия Егоян, руководитель фонда корпоративного инкубатора, программы развития высоких технологий в регионах.
На встрече с бизнесменами в США Амалия Егоян также представила дорожную карту для создания компаний в Армении, рабочих мест, привлечения высококвалифицированных специалистов, обучения и успешного бизнеса.