19-09-2018 18:22 1399
Ռուսաստանի Բանկը և Հայաստանի Կենտրոնական Բանկը սկսլ են փոխանակել համակարգչային հարձակումների և դրանց դեմ հակազդեցության մասին տեղեկատվությունը:
«Ռուսաստանի Բանկը և ՀՀ Կենտրոնական բանկը տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի համագործակցության համաձայնագիր են ստորագրել», - հաղորդել է ՌԴ Բանկի մամլո ծառայությունը: Փաստաթուղթն ստորագրել են ՌԴ Բանկի նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան և ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
«Սույն Համաձայնագրի նպատակն է կազմակերպել փոխգործակցությունը Կողմերի միջև համակարգչային հարձակումներին հակազդելու հարցի շուրջ, ուղղված համակարգչային հարձակումների կանխարգելմանը և հայտնաբերման, պայմաններ ստեղծելով դրանց ճնշմանը, բարելավելով Կողմերի տեղեկատվական անվտանգությունը», - նշվում է փաստաթղթում:
Ռուսական կողմից, Ռուսաստանի Բանկի անունից ՀՀ ԿԲ հետ կհամագործակցի վարկային և ֆինանսական ոլորտում մոնիտորինգի և համակարգչային հարձակումների արձագանքման կենտրոնը:
Համաձայնագրի պայմանները նախատեսում են, որ կողմերը միմյանց տեղեկացնեն համակարգչային միջադեպեր հայտնաբերելու մասին:
Հայաստանի Հանրապետությունը հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական միության երկրորդ երկիրը,որի հետ կնքվում է նման համաձայնագիր: Ավելի վաղ նման համաձայնագիր էր ստորագրվել Ղազախստանի հետ, իսկ ապագայում այն նախատեսվում է նաև Բելառուսի և Ղրղզստանի հետ:

Банк России и Центральный банк Армении начали обмениваться информацией о компьютерных атаках и противодействии к ним.
«Российский банк и Центральный банк Армении подписали соглашение о сотрудничестве в области информационной безопасности», - сказано в сообщении пресс-службы Банка России. Документ подписали президент Банка России Эльвира Набиуллина и председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян.
«Целью настоящего Соглашения является организация взаимодействия Сторон против компьютерных атак, направленных на предотвращение и обнаружение компьютерных атак и оказание давления на них путем повышения информационной безопасности сторон», - говорится в документе.
С российской стороны, от имени Банка России, Центральный банк Армении будет сотрудничать с Центром кредитования и финансового мониторинга, а также реагирования на компьютерные атаки.
Условия соглашения предусматривают, что стороны будут информировать друг друга об инцидентах, связанных с компьютерами.
Республика Армения является второй страной Евразийского экономического союза, с которой заключено такое соглашение. Ранее такое соглашение было подписано с Казахстаном, и в будущем оно также планируется с Беларусью и Киргизией.