Կենտրոնական Բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Հարություն Բերբերյանը facebook-ի իր էջում հրապարակել ավանդների ծավալի վերաբերյալ տվյալներ.
«Ի գիտություն վիճակագրական տվյալները մանիպուլիացիայի ենթարկող նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի և նրա մանիպուլացիաները տեղեկատվական թեմա դարձնող լրագրող գործընկերների.
2018 թվականի ընթացքում ավանդներն աճել են 106.4 մլրդ դրամով (4.1%-ով) և 31.08.2018 թվականի դրությամբ կազմել 2 տրլն 731 մլրդ դրամ (կուտակված տոկոսները ներառված չեն):
2017 թվականի ընթացքում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ավանդների գծով ավանդատուների տոկոսային եկամուտները կազմել են 125 մլրդ դրամ (2018 թվականի ութ ամիսների ընթացքում՝ 78 մլրդ դրամ):
Ներդրված ավանդների դիմաց գոյացած տոկոսային եկամուտները ավանդատուները հիմնականում բանկերից կանխիկացնում են:
Ֆիզիկական անձ ավանդատուների գծով տոկոսային եկամուտները 2017 թվականին կազմել են 86 մլրդ դրամ, որի գծով վճարվել է 8.6 մլրդ դրամ եկամտահարկ (2018 թվականի ութ ամիսների ընթացքում` 56 մլրդ դրամ, իսկ վճարված եկամտահարկը՝ 5.6 մլրդ դրամ):
Իսկ ինչ վերաբերվում է արտարժույթի վաճառքին, ապա տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողներն անգամ գիտեն, որ ինտերվենցիաների մասին տեղեկատվությունը արտացոլված է լինում ՀՀ ԿԲ պաշտոնական հաշվետվությունում, որի համաձայն անցնող տարվա և նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ ԿԲ-ն արտարժույթ զուտով ոչ թե վաճառել է, այլ հակառակը գնել է:

02-10-2018 13:51 1682
Начальник Службы по связям с общественностью Центрального банка Армении Арутюн Берберян опубликовал на странице Facebook данные по депозитам.
«Хотим сообщить бывшему высокопоставленному чиновнику, манипулирующему статистическими данными и его коллегам-журналистам, которые превращали его манипуляции в информационную тему.
В течение 2018 года депозиты выросли на 106,4 млрд. драмов (4,1%) и составили 2 трлн. 731 млрд драмов на 31.08.2018 года (накопленные процентные ставки не включены).
В 2017 году процентный доход по вкладам юридических и физических лиц составил 125 млрд драмов (78 млрд драмов за восемь месяцев 2018 года).
Процентный доход, полученный от депозитов, в основном вкладчики получают наличными из банков.
В 2017 году процентные доходы по вкладам физических лиц составили 86 млрд. драмов, из которых 8,6 млрд. драмов были выплачены в качестве подоходного налога. За восемь месяцев 2018 года - 56 млрд. драмов, а уплаченный подоходный налог - 5,6 млрд. драмов.
Что касается продажи иностранной валюты, студенты экономических факультетов даже знают, что информация об интервенциях отражается в официальном отчете ЦБ, согласно которому ЦБ не продавал иностранную валюту, а покупал ее.