Կենտրոնական Բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Հարություն Բերբերյանը facebook-ի իր էջում հրապարակել ավանդների ծավալի վերաբերյալ տվյալներ.
«Ի գիտություն վիճակագրական տվյալները մանիպուլիացիայի ենթարկող նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի և նրա մանիպուլացիաները տեղեկատվական թեմա դարձնող լրագրող գործընկերների.
2018 թվականի ընթացքում ավանդներն աճել են 106.4 մլրդ դրամով (4.1%-ով) և 31.08.2018 թվականի դրությամբ կազմել 2 տրլն 731 մլրդ դրամ (կուտակված տոկոսները ներառված չեն):
2017 թվականի ընթացքում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց ավանդների գծով ավանդատուների տոկոսային եկամուտները կազմել են 125 մլրդ դրամ (2018 թվականի ութ ամիսների ընթացքում՝ 78 մլրդ դրամ):
Ներդրված ավանդների դիմաց գոյացած տոկոսային եկամուտները ավանդատուները հիմնականում բանկերից կանխիկացնում են:
Ֆիզիկական անձ ավանդատուների գծով տոկոսային եկամուտները 2017 թվականին կազմել են 86 մլրդ դրամ, որի գծով վճարվել է 8.6 մլրդ դրամ եկամտահարկ (2018 թվականի ութ ամիսների ընթացքում` 56 մլրդ դրամ, իսկ վճարված եկամտահարկը՝ 5.6 մլրդ դրամ):
Իսկ ինչ վերաբերվում է արտարժույթի վաճառքին, ապա տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողներն անգամ գիտեն, որ ինտերվենցիաների մասին տեղեկատվությունը արտացոլված է լինում ՀՀ ԿԲ պաշտոնական հաշվետվությունում, որի համաձայն անցնող տարվա և նախորդ տարվա ընթացքում ՀՀ ԿԲ-ն արտարժույթ զուտով ոչ թե վաճառել է, այլ հակառակը գնել է:

02-10-2018 13:51 1684
Head of the Public Relations Service of the Central Bank of Armenia, Harutyun Berberyan, posted on Facebook's page the data on deposits.
"In the knowledge of theformer high-ranking official manipulating statistical data and his journalist colleagues who used to make his manipulations an informational topic.
During 2018 deposits have grown by 106.4 billion drams (4.1%) and amounted to 2 trillion 731 billion AMD as of 31.08.2018 (accumulated interest rates are not included).
In 2017 interest income of depositors on deposits of legal entities and individuals made 125 bln drams (78 bln AMD for eight months of 2018).
The interest income generated from deposits mainly cash from banks.
In 2017 interest income on natural persons depositors totaled 86 billion drams, of which 8.6 billion drams were paid as an income tax.During the eight months of 2018 - 56 billion drams, and paid income tax - 5.6 billion drams.
As for the sale of foreign currency, students of the economic faculties even know that the information about the interventions is reflected in the CB official report, according to which the CB didn’t sell foreign currency, but bought it.