Կառավարությունը հավանություն է տվել «ՀՀ տոների և հիշատակի օրերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը նշել է, որ նախագծի ընդունմամբ առաջարկվում է կառավարությանը լիազորել ըստ անհրաժեշտության աշխատանքային օրերը տեղափոխել նաև չորս և ավելի պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարների միաժամանակյա այցի դեպքում:
«Օրինագծի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է Հայաստանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովով, որին կմասնակցեն ավելի քան 40 երկրների ղեկավարներ:
Գագաթաժողովի անցկացման օրերին Երևան քաղաքի տրանսպորտի երթևեկությունն արդյունավետ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը՝ առաջարկվում է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի օրերը՝ հոկտեմբերի 11-12-ը համարել ոչ աշխատանքային՝ փոխարինելով դրանք հաջորդող շաբաթ օրերով»,- ասել էԱվինյանը:
Օրինագծի առնչությամբ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, հնչեցին մի շարք դիտարկումներ, առաջարկություններ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է դրույթը առավել նպատակահարմար ձևակերպել և առաջարկել «չորս և ավելի պետությունների կամ կառավարությունների ղեկավարների միաժամանակյա այցի դեպքում» նախադասությունը շարադրել հետևյալ կերպ՝ «բացառիկ նշանակության իրադարձությունների կապակցությամբ»:

04-10-2018 13:52 18900
The government has approved the government's legislative initiative on drafting the RA law on "Making Additions to the RA Law on RA Holidays and Remembrance Days". RA Deputy Prime Minister Tigran Avinyan noted that with the adoption of the draft, it is proposed to authorize the Government to move the working days as necessary, as well as in case of the visit of four and more heads of states or governments.
"The adoption of the bill is conditioned by the 17th Francophone summit in Armenia, with heads of more than 40 countries participating.
For organizing the transport traffic in Yerevan effectively during the days of Francophonie Summit-October 11-12 are offered to be non-working, replacing them by next Saturdays, "Avinyan said.
There was an exchange of thoughts on the bill, a number of observations and suggestions were voiced.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that it is necessary to clarify the provision in the most expedient manner and to replace the phrase "in case of simultaneous visits of four or more states or governments" by the following phrase: "on exceptional events".