ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականին իրականացնելու է արտաքին պարտքը կայունացնելուն միտված քաղաքականություն, հայտարարել է Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա՝ 2019 թվականի բյուջեով հարկաբյուջետային քաղաքականություն է իրականացվելու, որը պետք է պարտքը կայունացնի:
«Ոչ թե պարտք ենք վերցնում, որ մեր ընթացիկ կարիքները հոգանք կամ հասարակության մի մասի բարեհաճությունը շահենք, այլ՝ որպեսզի ստեղծենք նոր արդյունք, որն ի վիճակի կլինի գեներացնել նոր հնարավորություններ»,- ասել է Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով եկող տարվա բյուջեի նախագիծը:
Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում է, որ կլինեն 1 տրիլիոն 399 միլիարդ դրամի չափ, ինչը, ըստ նախարարի, հնարավորություն է տալու իրականացնել 1 տրիլիոն 642 միլիարդ դրամի ծախսեր։

The Armenian government will implement a policy aimed at stabilizing external debt in 2019, Finance Minister Atom Janjughazian said.
According to him, a fiscal policy will be implemented by the 2019 budget, which should stabilize the debt.
"We do not incur debt to satisfy our current needs or to gain favor of a part of our society, but to create a new result that will be able to generate new opportunities," said Janjughazyan, presenting the draft budget of the next year.
The revenues of the state budget for the coming year are expected to be 1 trillion 399 billion drams, which, according to the minister, will allow to spend 1 trillion 642 billion drams.