ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականին իրականացնելու է արտաքին պարտքը կայունացնելուն միտված քաղաքականություն, հայտարարել է Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
Ըստ նրա՝ 2019 թվականի բյուջեով հարկաբյուջետային քաղաքականություն է իրականացվելու, որը պետք է պարտքը կայունացնի:
«Ոչ թե պարտք ենք վերցնում, որ մեր ընթացիկ կարիքները հոգանք կամ հասարակության մի մասի բարեհաճությունը շահենք, այլ՝ որպեսզի ստեղծենք նոր արդյունք, որն ի վիճակի կլինի գեներացնել նոր հնարավորություններ»,- ասել է Ջանջուղազյանը՝ ներկայացնելով եկող տարվա բյուջեի նախագիծը:
Գալիք տարվա պետական բյուջեի եկամուտները նախատեսվում է, որ կլինեն 1 տրիլիոն 399 միլիարդ դրամի չափ, ինչը, ըստ նախարարի, հնարավորություն է տալու իրականացնել 1 տրիլիոն 642 միլիարդ դրամի ծախսեր։

04-10-2018 14:45 1657
Правительство Армении проведет политику, направленную на стабилизацию внешнего долга в 2019 году, сказал министр финансов Атом Джанджугазян.
По его словам, налогово-бюджетная политика будет реализована по бюджету 2019 года, которая должна стабилизировать долг.
«Мы не берем долг для удовлетворения наших текущих потребностей или для завоевания благосклонности какой-то части нашего общества, а для создания нового результата, который сможет создавать новые возможности», - сказал Джанджугазян, представляя проект бюджета на следующий год.
Ожидается, что доходы государственного бюджета на предстоящий год составят 1 трлн 399 млрд. драмов, что, по словам министра, позволит осуществлять расходы на 1 трлн 642 млрд. драмов.