ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Հրանտ Բագրատյանը վիճարկում է Նիկոլ Փաշինյանի տնտեսական աճի հետ կապված տեսակետը:
«Այստեղ սխալ է ամեն ինչ», – գրում է Բագրատյանը իր ֆեյսբուքյան էջում:
Հրանտ Բագրատյանը շեշտում է, որ նյութի մեջ վարչապետը չի նշում համեմատության բազան, այսինքն, պարզ չե, թե որ ժամանակահատվածի համեմատ էարձանագրվում նշված տոկոսային աճը, ինչը սխալ է, քանի որ սեզոնային գործոն կա:
Բացի այդ, Բագրատյանը ավադների հաշվարկի համար առաջարկում է 3 ձև՝ դրամով, դոլարով և/կամ եվրոյով, բացելով յուրաքանչյուրի մեթոդաբանությունը. «Դրամով։ Ճիշտ մեթոդաբանությունն է՝ ընթացիկ ժամանակաշրջանում նախորդ շրջանի համեմատ՝ ավանդների տվյալ արժույթով ավանդի տոկոսի տնտեսականաճի տոկոս։ Այսպիսով՝ որպեսզի ՀՀ-ում ավանդները հարաբերականորեն չպակասեին նրանք պետք է աճած լինեին 9.5+7.7=17.2%։ Այստեղ չնչին անճշտություն կա՝ 7.7-ը ութամսյա տնտեսական աճն է (9-ամսվա տնտեսական աճը հրապարակված չէ)։ Նույնը հաշվում ենք դոլարով և/կամ եվրոյով»։
Հրանտ Բագրատյանն անդրադարձավ նաև ակտիվների աճի ցուցանիշներին. «Ակտիվները աճել են 7%-ով։ Պիտի լիներ՝ 17.2% + բանկային սպրեդի % (վարկի տոկոսի և ավանդի տոկոսի տարբերություն)։ Այսինքն՝ մոտ 20%»։
Պրոֆեսորի կարծիքով վարչապետին պետք է մտահոգի տնտեսության վիճակը «2-րդ եռամսյակում 1-ինի համեմատ ներդրումները պակասել են 11 անգամ: Ներդրումների իսպառ բացակայության պայմաններում աճում է պահանջարկը վարկի նկատմամբ։ Իսկ այստեղ ոչ մի լավ բան չկա»։
Ստորև ներկայացնում ենք Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ֆեյսբուքյան էջի գրառումը՝
«Թափ ենք հավաքում տնտեսական թռիչքի համար-2
Հեղափոխությունից ի վեր, այսինքն՝ մայիսից մինչ օրս բանկային համակարգի ակտիվներն աճել են 10.5 տոկոսով, վարկերը աճել են 7.0 տոկոսով, ֆիզիկական անձանց վարկերն աճել են 10.4 տոկոսով, իրավաբանական անձանց վարկերն աճել են 4.3 տոկոսով: Ավանդները աճել են 9.2 տոկոսով»:

10-10-2018 13:46 15387
Former RA Prime Minister, Doctor of Economics, Professor Hrant Bagratyan disputed the viewpoint of Nikol Pashinyan on economic growth.
"Everything is wrong here," writes Bagratyan in his Facebook page.
Hrant Bagratyan stresses that the Prime Minister does not mention the comparison base, so it is not clear compared to which period the growth has been recorded, which is wrong because there is a seasonal factor.
Additionally, Bagratyan offers three ways of calculating deposits: in drams, dollars and / or euros, opening the methodology each of them. "In drams. The correct methodology is the percentage of economic growth of the deposit in the given currency in the current period as compared to the previous period. Thus, so that deposits in Armenia would not have decreased relatively, they should have grown 9.5 + 7.7 = 17.2%. There is a small inaccuracy here, 7.7 is an eight-month economic growth (the 9-month economic growth is not published). The same goes for dollars and /or euros. "
Hrant Bagratyan also touched upon asset growth rates. "Assets have grown by 7%. It should have been 17.2% + bank spread % (difference between loan interest and deposit interest rate). That is, about 20%. "
In the opinion of the professor, the prime minister should be concerned about the state of the economy. "In the 2nd quarter the investments have dropped 11 times as compared to the 1st one. In the complete absence of investments, the demand for credit grows. And there is nothing good here."
Below we present the post of Nikol Pashinyan’s statement yesterday on his Facebook page,
"We are gathering speed for economic flight -2
"Since the Revolution, from May, the assets of the banking system have grown by 10.5%, loans have grown by 7.0%, individuals' loans have increased by 10.4%, and legal entities' loans have increased by 4.3%. Deposits have grown by 9.2%. "