ՀՀ նախկին վարչապետ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Հրանտ Բագրատյանը վիճարկում է Նիկոլ Փաշինյանի տնտեսական աճի հետ կապված տեսակետը:
«Այստեղ սխալ է ամեն ինչ», – գրում է Բագրատյանը իր ֆեյսբուքյան էջում:
Հրանտ Բագրատյանը շեշտում է, որ նյութի մեջ վարչապետը չի նշում համեմատության բազան, այսինքն, պարզ չե, թե որ ժամանակահատվածի համեմատ էարձանագրվում նշված տոկոսային աճը, ինչը սխալ է, քանի որ սեզոնային գործոն կա:
Բացի այդ, Բագրատյանը ավադների հաշվարկի համար առաջարկում է 3 ձև՝ դրամով, դոլարով և/կամ եվրոյով, բացելով յուրաքանչյուրի մեթոդաբանությունը. «Դրամով։ Ճիշտ մեթոդաբանությունն է՝ ընթացիկ ժամանակաշրջանում նախորդ շրջանի համեմատ՝ ավանդների տվյալ արժույթով ավանդի տոկոսի տնտեսականաճի տոկոս։ Այսպիսով՝ որպեսզի ՀՀ-ում ավանդները հարաբերականորեն չպակասեին նրանք պետք է աճած լինեին 9.5+7.7=17.2%։ Այստեղ չնչին անճշտություն կա՝ 7.7-ը ութամսյա տնտեսական աճն է (9-ամսվա տնտեսական աճը հրապարակված չէ)։ Նույնը հաշվում ենք դոլարով և/կամ եվրոյով»։
Հրանտ Բագրատյանն անդրադարձավ նաև ակտիվների աճի ցուցանիշներին. «Ակտիվները աճել են 7%-ով։ Պիտի լիներ՝ 17.2% + բանկային սպրեդի % (վարկի տոկոսի և ավանդի տոկոսի տարբերություն)։ Այսինքն՝ մոտ 20%»։
Պրոֆեսորի կարծիքով վարչապետին պետք է մտահոգի տնտեսության վիճակը «2-րդ եռամսյակում 1-ինի համեմատ ներդրումները պակասել են 11 անգամ: Ներդրումների իսպառ բացակայության պայմաններում աճում է պահանջարկը վարկի նկատմամբ։ Իսկ այստեղ ոչ մի լավ բան չկա»։
Ստորև ներկայացնում ենք Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ֆեյսբուքյան էջի գրառումը՝
«Թափ ենք հավաքում տնտեսական թռիչքի համար-2
Հեղափոխությունից ի վեր, այսինքն՝ մայիսից մինչ օրս բանկային համակարգի ակտիվներն աճել են 10.5 տոկոսով, վարկերը աճել են 7.0 տոկոսով, ֆիզիկական անձանց վարկերն աճել են 10.4 տոկոսով, իրավաբանական անձանց վարկերն աճել են 4.3 տոկոսով: Ավանդները աճել են 9.2 տոկոսով»:

10-10-2018 13:46 15557
Бывший премьер-министр РА, доктор экономических наук, профессор Грант Багратян оспаривает точку зрения Никола Пашиняна об экономическом росте.
«Здесь все неправильно», - пишет Багратян на своей странице в Facebook.
Грант Багратян подчеркивает, что премьер-министр не упоминает сравнительную базу, поэтому неясно, по сравнению с каким периодом был зафиксирован рост, что неверно, потому что существует сезонный фактор.
Кроме того, Багратян предлагает три способа расчета депозитов: в драмах, долларах и / или евро, открывая методологию каждого из них. «В драмах -правильная методология - это процент экономического роста депозита в данной валюте в текущем периоде по сравнению с предыдущим периодом. Таким образом, чтобы депозиты в Армении относительно не уменьшились, они должны были вырасти на 9,5 + 7,7 = 17,2%. Здесь небольшая неточность, 7,7 - экономический рост за восемь месяцев (экономический рост за 9 месяцев не опубликован). То же самое касается доллара и/или евро».
Грант Багратян также коснулся темпов роста активов. «Активы выросли на 7%. Должно было быть 17,2% + процентный спрэд банка (разница между процентами по кредиту и депозиту), то есть около 20%».
По мнению профессора, премьер-министра должно обеспокоить состояние экономики. «Во втором квартале инвестиции упали в 11 раз по сравнению с 1-ым. При полном отсутствии инвестиций спрос на кредит растет, и ничего хорошего здесь нет».
Ниже представляем вчерашнее сообщение Никола Пашиняна на своей странице в Facebook:
«Мы набираем скорость для экономического взлёта -2
«После революции, то есть за период с начала мая до сегодняшнего дня, активы банковской системы выросли на 10,5%, кредиты выросли на 7,0%, кредиты физических лиц – на 10,4%, кредиты юридических лиц - на 4,3%. Депозиты выросли на 9,2%».