15-10-2018 13:52 3438
Հոկտեմբերի 22-ից 26-ը Ժնևում տեղի կունենա ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD) երկամյա պարբերականությամբ կազմակերպվող վեցերորդ «Համաշխարհային ներդրումային համաժողովը» (World Investment Forum 2018): Շվեյցարիայի Համադաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության առևտրական ներկայացուցիչ Հայկ Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանը Համաժողովի «Ներդրումային ավանում» ներկայանալու է սեփականան տաղավարով: Հովհաննիսյանը Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը ներկայացնելու է նաև Արևելյան Եվրոպային և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատուկ սեսիայում:
Համաշխարհային ներդրումային համաժողովը ներդրումների և կայուն զարգացման ոլորտին նվիրված աշխարհի կարևորագույն և ամենաբազմամարդ համաժողովն է, բարձր մակարդակի հարթակ, որտեղ քննարկում են այս ոլորտի հիմնախնդիրները, որոնում հնարավորություններ ու գործընկերներ: Նախորդ տարիներին այս Համաժողովը հավաքել է մինչև 160 պետությունների չորս հազարից ավելի ներկայացուցիչներ, այդ թվում տասնյակ նախագահներ, վարչապետեր, նախարարներ. այս տարվա մասնակիցների ներկապնակն էլ ոչ պակաս տպավորիչ է:
Հայկ Հովհաննիսյանն նշել է «Առավել կարևոր է, որ մասնակիցների թվում են բազմաթիվ անդրազգային կորպորացիաների, սուվերեն և այլ ներդրումային ֆոնդերի, խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, ինչը հնարավորություն կտա չսահմանափակվել միջազգային տնտեսական քաղաքականության ու ներդրումների վերաբերյալ տեսական քննարկումներով, այլ փնտրել ռեալ գործընկերներ, խոսել բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, Հայաստանը ներկայացնել գործնական գետնի վրա: Այս համաժողովի ուղենիշերից է նաև ՄԱԿ-ի` «Կայուն զարգացման թիրախներ 2030» ծրագիրը, որի իրականացումը ենթադրում է գալիք 12 տարվա ընթացքում 2.5 տրիլիոն դոլարի ներդրում զարգացող երկրներում: Դրանով է պայմանավորված այդ երկրների ձգտումը ամենաբարձր մակարդակով և ակտիվորեն ներկայացված լինել հենց այս Համաժողովին: Ի դեպ, Համաժողովի շրջանակներում կայանալիք «Գլոբալ լիդերների վեհաժողովին» UNCTAD-ի կողմից հրավիրված է նաև ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Արևելյան Եվրոպային և Կետրոնական Ասիային նվիրված սեսիայի օրը` հոկտեմբերի 23-ին, ՄԱԿ-ում Բելառուսի մշտական ներկայացուցչության հետ նախաձեռնել ենք նաև Հայաստան-Բելառուս-Շվեյցարիա եռակողմ գործարար երեկո: Հայաստանը և Բելառուսը, երկուսն էլ հանդիսանալով ԵԱՏՄ անդամ երկրներ, այս նոր ձևաչափով առավել մեծ ուշադրություն կգրավեն,կներկայացնեն մեր միասնական շուկայի գրավչությունը, միմյանց հետ բիզնես սիներգիա ստեղծելու ներուժը: Գործարար տեսանկյունից, Ֆրանկ Մյուլլեր ընկերությունն, իր բեղմնավոր գործունեությամբ, յուրահատուկ կապող օղակ է այս երեք երկրների միջև, ուստի միջոցառումը կազմակերպում ենք նրա հարկի տակ` վեհաշուք Շատո դյու Գրան Մալանի դղյակի տարածքում:
Ի դեպ, այնպես ենք արել, որ թե տաղավարի, թե մնացած միջոցառումների վրա պետական բյուջեից ծախսվի զրո դրամ: Ներկայումս, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության և Համաշխարհային առևտրի կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի հետ համատեղ լծված ենք վերոհիշյալ միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքներին, իսկ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Բիզնես Արմենիայի հետ համագործակցում ենք ներկայացվելիք նյութերի ու ծրագրերի շուրջ»:

15-10-2018 13:52 3434
22-26 октября в Женеве 2018 года состоится Шестой Всемирный Инвестиционный Форум, организованный Конференцией Организации Объединенных Наций по торговле и развитию (UNCTAD). По инициативе торгового представителя Армении Айка Оганнисяна в Швейцарской Конфедерации Армения будет представлена ​​собственным павильоном на Инвестиционной ярмарке. Оганнисян также представит инвестиционную привлекательность Армении на специальной сессии, посвященной Восточной Европе и Центральной Азии.
Глобальная инвестиционная конференция - это самый важный и широкомасштабный форум для инвестиций и устойчивого развития в мире, платформа высокого уровня, на которой обсуждаются вопросы, связанные с этой областью, возможности для потенциальных клиентов и партнеров. За прошедшие годы на этом Форуме собралось более четырех тысяч делегатов из 160 стран, включая десятки президентов, премьер-министров и министров. Состав участников этого года не менее впечатляет.
Айк Оганнисян отметил: «Особенно важно то, что участники являются лидерами разных транснациональных корпораций, суверенных и других инвестиционных фондов, крупных компаний, что не только позволят теоретически обсуждать международную экономическую политику и инвестиции, но и искать реальных партнеров, беседовать с представителями бизнеса, представлять Армению на практической основе. Одним из направлений этой конференции является программа Организации Объединенных Наций «Цели устойчивого развития 2030», которая предусматривает инвестиции в развивающиеся страны на сумму 2,5 трлн в течение следующих 12 лет. Именно по этой причине страны стремятся быть представлены на самом высоком уровне и активно участвовать в этой Конференции. Кстати, Президент Республики Армения Армен Саргсян приглашен UNCTAD для участия в Саммите мировых лидеров.
23 октября, в день заседания по Восточной Европе и Центральной Азии, мы также инициировали трехсторонний деловой вечер Армения-Беларусь-Швейцария с постоянным представительством Беларуси в ООН. Армения и Беларусь, являющиеся членами ЕАЭС, будут привлекать больше внимания с помощью этого нового формата, будут демонстрировать привлекательность нашего совместного рынка, потенциал для создания синергии бизнеса друг с другом. С деловой точки зрения, компания «Frank Muller», с ее плодотворной деятельностью, является уникальной связью между этими тремя странами, поэтому мы организуем мероприятие под её крышей в великолепном замке Шато дю Гранд Малан.
Кстати, мы сделали так, чтобы как на павильон, так и на мероприятия было потрачено 0 драм из государственного бюджета. В настоящее время мы совместно работаем с Постоянным представительством Республики Армения при Организации Объединенных Наций и Постоянным представителем Всемирной торговой организации для подготовки к вышеупомянутым мероприятиям и сотрудничаем с офисом заместителя премьер-министра Тиграна Авиняна, Министерством экономического развития и инвестиций и компанией «Бизнеса Армения» для создания материалов и программ, которые будут представлены ».