15-10-2018 13:52 3438
Հոկտեմբերի 22-ից 26-ը Ժնևում տեղի կունենա ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման կոնֆերանսի (UNCTAD) երկամյա պարբերականությամբ կազմակերպվող վեցերորդ «Համաշխարհային ներդրումային համաժողովը» (World Investment Forum 2018): Շվեյցարիայի Համադաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության առևտրական ներկայացուցիչ Հայկ Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ Հայաստանը Համաժողովի «Ներդրումային ավանում» ներկայանալու է սեփականան տաղավարով: Հովհաննիսյանը Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը ներկայացնելու է նաև Արևելյան Եվրոպային և Կենտրոնական Ասիային նվիրված հատուկ սեսիայում:
Համաշխարհային ներդրումային համաժողովը ներդրումների և կայուն զարգացման ոլորտին նվիրված աշխարհի կարևորագույն և ամենաբազմամարդ համաժողովն է, բարձր մակարդակի հարթակ, որտեղ քննարկում են այս ոլորտի հիմնախնդիրները, որոնում հնարավորություններ ու գործընկերներ: Նախորդ տարիներին այս Համաժողովը հավաքել է մինչև 160 պետությունների չորս հազարից ավելի ներկայացուցիչներ, այդ թվում տասնյակ նախագահներ, վարչապետեր, նախարարներ. այս տարվա մասնակիցների ներկապնակն էլ ոչ պակաս տպավորիչ է:
Հայկ Հովհաննիսյանն նշել է «Առավել կարևոր է, որ մասնակիցների թվում են բազմաթիվ անդրազգային կորպորացիաների, սուվերեն և այլ ներդրումային ֆոնդերի, խոշոր ընկերությունների ղեկավարներ, ինչը հնարավորություն կտա չսահմանափակվել միջազգային տնտեսական քաղաքականության ու ներդրումների վերաբերյալ տեսական քննարկումներով, այլ փնտրել ռեալ գործընկերներ, խոսել բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ, Հայաստանը ներկայացնել գործնական գետնի վրա: Այս համաժողովի ուղենիշերից է նաև ՄԱԿ-ի` «Կայուն զարգացման թիրախներ 2030» ծրագիրը, որի իրականացումը ենթադրում է գալիք 12 տարվա ընթացքում 2.5 տրիլիոն դոլարի ներդրում զարգացող երկրներում: Դրանով է պայմանավորված այդ երկրների ձգտումը ամենաբարձր մակարդակով և ակտիվորեն ներկայացված լինել հենց այս Համաժողովին: Ի դեպ, Համաժողովի շրջանակներում կայանալիք «Գլոբալ լիդերների վեհաժողովին» UNCTAD-ի կողմից հրավիրված է նաև ՀՀ Նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Արևելյան Եվրոպային և Կետրոնական Ասիային նվիրված սեսիայի օրը` հոկտեմբերի 23-ին, ՄԱԿ-ում Բելառուսի մշտական ներկայացուցչության հետ նախաձեռնել ենք նաև Հայաստան-Բելառուս-Շվեյցարիա եռակողմ գործարար երեկո: Հայաստանը և Բելառուսը, երկուսն էլ հանդիսանալով ԵԱՏՄ անդամ երկրներ, այս նոր ձևաչափով առավել մեծ ուշադրություն կգրավեն,կներկայացնեն մեր միասնական շուկայի գրավչությունը, միմյանց հետ բիզնես սիներգիա ստեղծելու ներուժը: Գործարար տեսանկյունից, Ֆրանկ Մյուլլեր ընկերությունն, իր բեղմնավոր գործունեությամբ, յուրահատուկ կապող օղակ է այս երեք երկրների միջև, ուստի միջոցառումը կազմակերպում ենք նրա հարկի տակ` վեհաշուք Շատո դյու Գրան Մալանի դղյակի տարածքում:
Ի դեպ, այնպես ենք արել, որ թե տաղավարի, թե մնացած միջոցառումների վրա պետական բյուջեից ծախսվի զրո դրամ: Ներկայումս, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության և Համաշխարհային առևտրի կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցչի հետ համատեղ լծված ենք վերոհիշյալ միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքներին, իսկ ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Բիզնես Արմենիայի հետ համագործակցում ենք ներկայացվելիք նյութերի ու ծրագրերի շուրջ»:

The 6th World Investment Forum 2018 will be held on October 22-26 in Geneva, hosted by the United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD). At the initiative of Armenia's Trade Representative Hayk Hovhannisyan in the Swiss Confederation, Armenia will be represented by its own investment pavilion at the Investment Fair. Hovhannisyan will also present Armenia's investment attractiveness in a special session dedicated to Eastern Europe and Central Asia.
The Global Investment Conference is the world's most important and widely-held forum for investment and sustainable development, a high level platform where issues related to this area, are discussed, opportunities for prospects, and partners are found. Over the past years, this Forum has gathered more than four thousand delegates from 160 countries, including dozens of presidents, prime ministers, and ministers. The palette of this year's participants is no less impressive.
Hayk Hovhannisyan noted, "It is more important that the participants are leaders of many transnational corporations, sovereign and other investment funds, large companies, which will not only allow for theoretical discussions on international economic policy and investments, but also look for real partners, talk with business representatives, present Armenia on the practical ground. One of the guidelines of this conference is the United Nations "Sustainable Development Targets 2030", which implies a $ 2.5 trillion investment in developing countries over the next 12 years. That is the reason for the aspirations of these countries to be presented at the highest level and actively in this Conference. By the way, the President of the Republic of Armenia Armen Sargsyan is invited by UNCTAD to take part in the Global Leaders Summit.
On October 23, on the day of the Session on Eastern Europe and Central Asia, we have also initiated a tripartite business evening Armenia-Belarus-Switzerland with the Belarusian permanent representation in the United Nations. Armenia and Belarus, both being members of EEU, will pay more attention to this new format, will present the attractiveness of our joint market, the potential for creating a business synergy with each other. From the business point of view, “Frank Muller” company, with its fruitful activity, is a unique link between these three countries, so we organize the event under its roof in the magnificent Shato du Grand Malan Castle.
By the way, we have made sure that both on the pavilion and the events zero AMD will be spend from the state budget. We are currently working together with the Permanent Mission of the Republic of Armenia to the United Nations and the Permanent Representative of the World Trade Organization to prepare for the above-mentioned events and are working with the office of Deputy Prime Minister Tigran Avinyan, the Ministry of Economic Development and Investments and the Business Armenia company to create materials and programs that will be presented.