Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրին միացել է «ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն։
Ծրագրին մասնակցում են նաև «ԱԳԲԱ Լիզինգ» ՎԿ-ն, «Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիա» (նախկին՝ «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ), «Քարդ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ-ները, «ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿ», «ԿՈՆՎԵՐՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ները և «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն։
Հիշեցնենք, որ ծրագրի շրջանակներում տնտեսավարողները հնարավորություն ունեն լիզինգի պայմանագրով ձեռք բերել սարքավորումներ հետևյալ ոլորտներում՝
• անասնաբուծություն, այդ թվում՝ տավարաբուծություն, ոչխարաբուծություն, խոզաբուծություն, թռչնաբուծություն, մեղվաբուծություն, ձկնաբուծություն, արդյունագործական գազանաբուծություն,
• բուսաբուծություն, այդ թվում՝ ջերմոցային տնտեսություն,
• սառնարանային տնտեսություն, այդ թվում` կաթի մթերման կայաններ,
• թարմ պտուղբանջարեղենի և հատիկաընդեղենի տեսակավորման, փաթեթավորման ու հատիկաընդեղենի զտման գործունեություն,
• սպանդանոցային տնտեսություն,
• ագրովերամշակող արդյունաբերություն,
• ագրոպարենային ոլորտի այլ գործունեություն:
Lիզինգը տրամադրվում է դրամով, մինչև 8 տարի ներառյալ մարման ժամկետով, տարեկան մինչև 11 տոկոս տոկոսադրույքով, որի մինչև 7 տոկոսային կետը սուբսիդավորում է պետությունը, որպեսզի լիզինգառուի վճարվող տարեկան տոկոսադրույքը կազմի 4 տոկոս: Lիզինգառուն վճարում է լիզինգի առարկայի արժեքի 20 տոկոսի չափով կանխավճար։

16-10-2018 11:53 3075
“AMERIABANK” CJSC has joined the “State Program on Assistance in Equipment Leasing for the Agrarian Sector in the Republic of Armenia”.
"ACBA Leasing" credit organization, "Development and Investments Corporation of Armenia" (former "SME Investments" UCO CJSC), "Card AgroCredit" UCO, "ARMSWISSBANK", "CONVERSBANK" CJSC and "ARMECONOMBANK” OJSC take part in the program.
It should be reminded that within the framework of the project, the economic entities have the opportunity to acquire equipment in the following fields under a lease contract:
• Livestock breeding, including cattle breeding, sheep breeding, pig breeding, poultry, bee-keeping, fish breeding, industrial animal breeding,
• Crop production, including greenhouses,
• Refrigeration facilities, including milk processing plants,
• Activities for sorting, packing fresh fruits and vegetables, as well as cleaning beans,
• Slaughterhouse,
• Agro-processing industry;
• Other activities in the agrarian sector.
Leasing is provided in drams with a maturity period of up to 8 years, at 11% per annum, up to 7% of which is subsidized by the state in order to make the annual interest rate paid by a Tenant equal to 4%. The Tenant pays advance payment in the amount of 20% of the leasing item’s value.