Հայաստանի Հանրապետությունում ագրոպարենային ոլորտի սարքավորումների ֆինանսական վարձակալության` լիզինգի պետական աջակցության» ծրագրին միացել է «ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ն։
Ծրագրին մասնակցում են նաև «ԱԳԲԱ Լիզինգ» ՎԿ-ն, «Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիա» (նախկին՝ «ՓՄՁ ներդրումներ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ), «Քարդ ԱգրոԿրեդիտ» ՈՒՎԿ-ները, «ԱՐՄՍՎԻՍԲԱՆԿ», «ԿՈՆՎԵՐՍԲԱՆԿ» ՓԲԸ-ները և «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն։
Հիշեցնենք, որ ծրագրի շրջանակներում տնտեսավարողները հնարավորություն ունեն լիզինգի պայմանագրով ձեռք բերել սարքավորումներ հետևյալ ոլորտներում՝
• անասնաբուծություն, այդ թվում՝ տավարաբուծություն, ոչխարաբուծություն, խոզաբուծություն, թռչնաբուծություն, մեղվաբուծություն, ձկնաբուծություն, արդյունագործական գազանաբուծություն,
• բուսաբուծություն, այդ թվում՝ ջերմոցային տնտեսություն,
• սառնարանային տնտեսություն, այդ թվում` կաթի մթերման կայաններ,
• թարմ պտուղբանջարեղենի և հատիկաընդեղենի տեսակավորման, փաթեթավորման ու հատիկաընդեղենի զտման գործունեություն,
• սպանդանոցային տնտեսություն,
• ագրովերամշակող արդյունաբերություն,
• ագրոպարենային ոլորտի այլ գործունեություն:
Lիզինգը տրամադրվում է դրամով, մինչև 8 տարի ներառյալ մարման ժամկետով, տարեկան մինչև 11 տոկոս տոկոսադրույքով, որի մինչև 7 տոկոսային կետը սուբսիդավորում է պետությունը, որպեսզի լիզինգառուի վճարվող տարեկան տոկոսադրույքը կազմի 4 տոկոս: Lիզինգառուն վճարում է լիզինգի առարկայի արժեքի 20 տոկոսի չափով կանխավճար։

16-10-2018 11:53 3264
ЗАО «АМЕРИАБАНК» присоединилось к «Государственной программе содействия лизингу оборудования для аграрного сектора в Республике Армения».
В программе также участвуют кредитная организация «АКБА Лизинг», «Корпорация развития и инвестиций Армении» (бывшая ЗАО «УКО» «МСП Инвестиции»), УКО «Кард АгроКредит», «АРМСВИСБАНК», ЗАО «КОНВЕРСБАНК» и ОАО «АРМЕКОНОМБАНК».
Напомним, что в рамках проекта хозяйствующие субъекты имеют возможность приобрести оборудование в следующих областях по договору аренды:
• животноводство, в том числе скотоводство, овцеводство, свиноводство, птицеводство, пчеловодство, рыбоводство, промышленное животноводство,
• растениеводство, включая теплицы,
• холодильные оборудования, включая предприятия по переработке молока,
• деятельность по сортировке, упаковке свежих фруктов и овощей, а также очистка бобов,
• скотобойня,
• агроперерабатывающая промышленность;
• другие виды деятельности в аграрном секторе.
Лизинг предоставляется в драмах со сроком погашения до 8 лет включительно, под 11% годовых, до 7% из которых субсидируется государством, чтобы годовая процентнуая ставка, выплачиваемая арендатором, составила 4%. Арендатор выплачивает предоплату в размере 20% от стоимости предмета лизинга.