17-10-2018 11:25 3235
Հայաստանի աշխատող քաղաքացիների կենսաթոշակային վճարները 10 օր առաջ փոխանցվել են Կենտրոնական դեպոզիտարիա, ընդ որում` 1,5 ամիս ուշացումով, հայտնել է ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Հարցին, թե արդյոք կփոխհատուցվի վնասը, Անանյանը պատասխանել է. «Բոլոր գումարները փոխանցվել են: Հիշենք, որ հուլիսի 1-ից քաղաքացիների կողմից կուտակային կենսաթոշակային համակարգին հատկացվող 5% -ը նվազել է մինչև 2,5%: Երբ տեղի է ունենում նման բան, էլեկտրոնային համակարգերը թարմացվան կարիք են ունենում, իսկ դա ժամանակ է պահանջում: Դա մեզ մոտ տևեց 1,5 ամիս: Տեխնիկական խնդիրների լուծումից հետո հաշիվներին են փոխանցվել բոլոր գումարները»:
Արձագանքելով այն հարցին, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշման համաձայն, տեխնիկական խնդիրները չպետք է ազդեն քաղաքացիների վրա, ՊԵԿ ղեկավարը պատասխանել է. «Դե թող տեխնիկական խնդիրները լուծի Սահմանադրական դատարանը: Եթե քաղաքացին ցանկանում է օգտվել իր սահմանադրական իրավունքներից, ապա այդ դեպքում պետք է հետևել, որպեսզի օրենքի փոփոխություններից հետո անցնի որոշակի ողջամիտ ժամանակահատված, համապատասխան աշխատանքների համար»:

17-10-2018 11:25 3485
Пенсионные выплаты граждан Армении были переведены в Центральный депозитарий десять дней назад с задержкой в ​​1,5 месяца, сказал глава Комитета государственных доходов РА Давид Ананян.
На вопрос, будет ли возмещен ущерб, Ананян ответил: «Все деньги были переведены. Напомним, что с 1 июля 5%, выплачиваемые гражданами в накопительную пенсионную систему, снизились до 2,5%. Когда такое происходит, электронные системы нуждаются в обновлении, и это требует времени. Нам потребовалось 1,5 месяца. После решения технических проблем все деньги были переведены на счета».
Отвечая на вопрос, что, в соответствии с решением Конституционного суда РА, технические вопросы не должны затрагивать граждан, глава КГД ответил: «Тогда пусть пусть Конституционный суд решает технические вопросы. Если гражданин хочет пользоваться своим конституционным правом, то должен быть предоставлен разумный период времени для соответствующих работ после изменения закона».