17-10-2018 11:25 3235
Հայաստանի աշխատող քաղաքացիների կենսաթոշակային վճարները 10 օր առաջ փոխանցվել են Կենտրոնական դեպոզիտարիա, ընդ որում` 1,5 ամիս ուշացումով, հայտնել է ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Հարցին, թե արդյոք կփոխհատուցվի վնասը, Անանյանը պատասխանել է. «Բոլոր գումարները փոխանցվել են: Հիշենք, որ հուլիսի 1-ից քաղաքացիների կողմից կուտակային կենսաթոշակային համակարգին հատկացվող 5% -ը նվազել է մինչև 2,5%: Երբ տեղի է ունենում նման բան, էլեկտրոնային համակարգերը թարմացվան կարիք են ունենում, իսկ դա ժամանակ է պահանջում: Դա մեզ մոտ տևեց 1,5 ամիս: Տեխնիկական խնդիրների լուծումից հետո հաշիվներին են փոխանցվել բոլոր գումարները»:
Արձագանքելով այն հարցին, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշման համաձայն, տեխնիկական խնդիրները չպետք է ազդեն քաղաքացիների վրա, ՊԵԿ ղեկավարը պատասխանել է. «Դե թող տեխնիկական խնդիրները լուծի Սահմանադրական դատարանը: Եթե քաղաքացին ցանկանում է օգտվել իր սահմանադրական իրավունքներից, ապա այդ դեպքում պետք է հետևել, որպեսզի օրենքի փոփոխություններից հետո անցնի որոշակի ողջամիտ ժամանակահատված, համապատասխան աշխատանքների համար»:

17-10-2018 11:25 3236
Pension payments of Armenian citizens were transferred to the Central Depository ten days ago, with 1.5 months delay, said the head of the RA State Revenue Committee David Ananyan.
To the question whether the damage will be compensated, Ananyan answered, "All the money has been transferred. Let us remember that from July 1, 5% paid by citizens to the accumulative pension system, fell to 2.5%. When such a thing happens, electronic systems need updating, and that takes time. It took us 1.5 months. After solving technical problems, all the money was transferred to accounts."
Responding to the question, that according to the decision of the RA Constitutional Court, technical issues should not affect the citizens, the SRC head responded: "Then let the technical issues be solved by the Constitutional Court. If a citizen wishes to exercise his or her constitutional right, then a reasonable period of time should be given for the relevant works after the law changes".