18-10-2018 15:35 2926
Կառավարությունն ընդունեց «Հագուստի առարկաներ, հագուստի պարագաներ և այլ արտադրատեսակներ բնական մորթուց» ապրանքային դիրքում ներառված հսկիչ (նույնականացման) նշաններով ապրանքների դրոշմավորման ներդրման փորձնական ծրագիրը 2015-2016 թվականներին իրականացնելու մասին» 2015 թ. սեպտեմբերի 8-ի համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների մասին» որոշում:
Հիմնավորման համաձայն՝ համաձայնագրի հիման վրա ԵԱՏՄ անդամ մի շարք պետություններ կիրառում են «Հագուստի առարկաներ, հագուստի պարագաներ և այլ արտադրատեսակներ բնական մորթուց» ապրանքային դիրքում ներառված հսկիչ նշաններով ապրանքների դրոշմավորման փորձնական համակարգ:
Այդ համակարգը ՀՀ-ում նախատեսվում է կիրառել 2018 թ. նոյեմբերի 1-ից: Որոշմամբ նախատեսվում է նաև փորձնական ծրագրի շրջանակում հարկ վճարողներին հսկիչ նշանները տրամադրել անվճար:

18-10-2018 15:35 2733
Правительство приняло решение о «Реализации пилотной программы маркировки товаров идентификационными этикетками, включенными в товарную позицию «Одежда, аксессуары для одежды и другие изделия из натурального меха в 2015-2016 гг.» в рамках мер по реализации Соглашения от 8 сентября, 2015 г.» .
На основе соглашения ряд государств-членов ЕАЭС применяют пилотную систему маркировки товаров идентификационными этикетками, включенными в товарную позицию «Одежда, аксессуары для одежды и другие изделия из натурального меха».
Ожидается, что система будет внедрена в Армении с 1 ноября 2018 года. Решение также предусматривает бесплатное предоставление налогоплательщикам идентификационных этикеток в рамках пилотного проекта.