18-10-2018 15:35 2926
Կառավարությունն ընդունեց «Հագուստի առարկաներ, հագուստի պարագաներ և այլ արտադրատեսակներ բնական մորթուց» ապրանքային դիրքում ներառված հսկիչ (նույնականացման) նշաններով ապրանքների դրոշմավորման ներդրման փորձնական ծրագիրը 2015-2016 թվականներին իրականացնելու մասին» 2015 թ. սեպտեմբերի 8-ի համաձայնագրի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների մասին» որոշում:
Հիմնավորման համաձայն՝ համաձայնագրի հիման վրա ԵԱՏՄ անդամ մի շարք պետություններ կիրառում են «Հագուստի առարկաներ, հագուստի պարագաներ և այլ արտադրատեսակներ բնական մորթուց» ապրանքային դիրքում ներառված հսկիչ նշաններով ապրանքների դրոշմավորման փորձնական համակարգ:
Այդ համակարգը ՀՀ-ում նախատեսվում է կիրառել 2018 թ. նոյեմբերի 1-ից: Որոշմամբ նախատեսվում է նաև փորձնական ծրագրի շրջանակում հարկ վճարողներին հսկիչ նշանները տրամադրել անվճար:

The Government has adopted the decision on measures to enforce the agreement of September 8, 2015 for the "Implementation of the pilot program of marking goods with identification labels included in the commodity position of “Clothing, clothing accessories and other products of natural fur" for 2015-2016".
Based on the agreement, a number of EAEU member states apply a pilot system of marking of goods with identification labels included in the item "Clothing, clothing accessories and other products of natural fur".
The system is expected to be implemented in Armenia from November 1, 2018. The decision also envisages providing taxpayers with identification labels for free within the framework of the pilot project.