19-10-2018 13:56 2685
Հայաստանի Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և «Էկոս» ՓԲԸ- ի գլխավոր տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը պայմանագիր են ստորագրել Հրազդանում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին։ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ փաստաթղթով սահմանվում են ԱՏԳ-ի կազմակերպչի գործառույթները, պարտականությունները, նաև պետության հետ փոխհարաբերությունները:
Հրազդանում տեղակայված ազատ տնտեսական գոտու գործունեությունն ուղղված է երկրում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Հրազդանի ԱՏԳ կազմակերպիչն է ECOS ընկերությունը։ ԱՏԳ-ի հիման վրա ստեղծվում է յուրահատուկ էկոհամակարգ, որտեղ գործելու են մի շարք ենթակառուցվածքային ծառայություններ՝ կրթական-հաղորդակցական նախագծերից, հետազոտական լաբորատորիաներից մինչև էլեկտրոնային հարթակներ՝ նոր ձևավորվող նախագծերում ներդրումներ ներգրավելու նպատակով։
ԱՏԳ շրջանակներում, Հրազդան ՀԷԿ-ի հիման վրա, ստեղծվելու է ECOS արդյունաբերական մայնինգի կենտրոնը, որը դառնալու է ինովացիոն ստարտափների համար նախատեսված տեխնոլոգիական կլաստերի մի մասը, ինչպես նաև ԱՏԳ-ի համար ծառայելու է որպես տվյալների պահպանման կենտրոն։
ECOS-ն ինովացիոն էկոհամակարգ է, որի կազմի մեջ են մտնում տվյալների կենտրոններ, արդյունաբերական մայնինգ կոնտրոններ, վենչուրային հիմնադրամ, ինովացիաների մշակման համար ստեղծված հետազոտական լաբորատորիա, կրթական հարթակ, աքսելերացիոն ծրագրեր և «Հայկական բլոքչեյն համաժողով» տեղեկատվական-կրթական ֆորումը։
ECOS նախագծի նպատակն է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում գործող այնպիսի կազմակերպությունների համար, որոնք թողարկում են արտահանմանն ուղղված արտադրանք։

Acting Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Tigran Khachatryan and "Ecos" CJSC Director General Zarmine Zeytuntsyan signed an agreement on the organization of the free economic zone created in Hrazdan. The document defines the functions, responsibilities of the FEZ organizer, as well as the relations with the state, according to the information and public relations department of the RA Ministry of Economic Development and Investments.
The free economic zone in Hrazdan is aimed at the development of high technologies in the country. Hrazdan FEZ organizer is “ECOS’ company. Based on the FEZ, a unique ecosystem will be set up that will include a range of infrastructure services, educational and communication projects, research laboratories, and electronic platforms to attract investments in new emerging projects.
Within the framework of the FEZ, based on the Hrazdan HPP, an ECOS industrial development center will be established which will become part of the technological cluster for innovative start-ups as well as serve as a data-storage center for FEZ.
ECOS is an innovative ecosystem that includes data centers, industrial mine condenses, venture fund, research laboratory for innovation development, educational platform, acceleration projects and "Armenian Blockchain Conference" information and educational forum.
The purpose of the ‘ECOS’ project is to create favorable conditions for organizations operating in the field of high technologies, which produce export-oriented products.