19-10-2018 13:56 2685
Հայաստանի Հանրապետության Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Տիգրան Խաչատրյանը և «Էկոս» ՓԲԸ- ի գլխավոր տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը պայմանագիր են ստորագրել Հրազդանում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման մասին։ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտնում են, որ փաստաթղթով սահմանվում են ԱՏԳ-ի կազմակերպչի գործառույթները, պարտականությունները, նաև պետության հետ փոխհարաբերությունները:
Հրազդանում տեղակայված ազատ տնտեսական գոտու գործունեությունն ուղղված է երկրում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացմանը։ Հրազդանի ԱՏԳ կազմակերպիչն է ECOS ընկերությունը։ ԱՏԳ-ի հիման վրա ստեղծվում է յուրահատուկ էկոհամակարգ, որտեղ գործելու են մի շարք ենթակառուցվածքային ծառայություններ՝ կրթական-հաղորդակցական նախագծերից, հետազոտական լաբորատորիաներից մինչև էլեկտրոնային հարթակներ՝ նոր ձևավորվող նախագծերում ներդրումներ ներգրավելու նպատակով։
ԱՏԳ շրջանակներում, Հրազդան ՀԷԿ-ի հիման վրա, ստեղծվելու է ECOS արդյունաբերական մայնինգի կենտրոնը, որը դառնալու է ինովացիոն ստարտափների համար նախատեսված տեխնոլոգիական կլաստերի մի մասը, ինչպես նաև ԱՏԳ-ի համար ծառայելու է որպես տվյալների պահպանման կենտրոն։
ECOS-ն ինովացիոն էկոհամակարգ է, որի կազմի մեջ են մտնում տվյալների կենտրոններ, արդյունաբերական մայնինգ կոնտրոններ, վենչուրային հիմնադրամ, ինովացիաների մշակման համար ստեղծված հետազոտական լաբորատորիա, կրթական հարթակ, աքսելերացիոն ծրագրեր և «Հայկական բլոքչեյն համաժողով» տեղեկատվական-կրթական ֆորումը։
ECOS նախագծի նպատակն է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում գործող այնպիսի կազմակերպությունների համար, որոնք թողարկում են արտահանմանն ուղղված արտադրանք։

19-10-2018 13:56 2878
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Республики Армения Тигран Хачатрян и генеральный директор ЗАО «Экос» Зармине Зейтунцян подписали соглашение об организации свободной экономической зоны, созданной в Раздане. В документе определены функции, обязанности организатора СЭЗ, а также отношения с государством, согласно отделу информации и связей с общественностью Министерства экономического развития и инвестиций РА.
Свободная экономическая зона в Раздане направлена ​​на развитие высоких технологий в стране. Организатором СЭЗ «Раздан» является компания «ЭКОС». На основе СЭЗ будет создана уникальная экосистема, которая будет включать в себя ряд инфраструктурных услуг, образовательных и коммуникационных проектов, исследовательских лабораторий и электронных платформ для привлечения инвестиций в новые развивающиеся проекты.
В рамках СЭЗ на базе Разданской ГЭС будет создан центр промышленного развития «ЭКОС», который станет частью технологического кластера для инновационных стартапов, а также станет центром хранения данных для СЭЗ.
«ЭКОС» - это инновационная экосистема, включающая центры обработки данных, промышленные майнинг-центры, венчурный фонд, исследовательскую лабораторию инновационного развития, образовательную платформу, проекты акселерации и информационно-образовательный форум «Армянская блокчейн конференция».
Цель проекта «ЭКОС» - создать благоприятные условия для организаций, работающих в области высоких технологий, которые производят продукцию, ориентированную на экспорт.