20-10-2018 12:23 2063
Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած Գևորգ Թորոսյանը Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի աջակցությամբ հիմնում է կանադական ISB ինժեներական ընկերության մասնաճյուղ Հայաստանում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը:
«Ընկերությունը անվտանգության սարքավորումներ է արտադրում, որոնք ամրացվում են արտադրական տարբեր սարքերի ու մարդու աշխատանքի ժամանակ սենսորներով բլոկավորում սարքերը, որ աշխատակիցները չվնասվեն:
ISB-ի հայկական մասնաճյուղում այս փուլում software-ի կատարելագործմամբ են զբաղվելու, իսկ մյուս փուլում արդեն սարքավորումները արտադրվելու են Հայաստանում: Հետաքրքիր է, որ այս սարքերի կարևոր մասերից մեկը արդեն երկար տարիներ արտադրվում է Գորիսում, և մեր հայրենակիցները այս մասը տարիներ շարունակ արտահանել են Կանադա` այնտեղ ամբողջական արտադրությունը կազմակերպելու նպատակով: Պարոն Թորոսյանի հետ պայմանավորվել ենք, որ շուտով Հայաստանում պիտի կազմակերպենք սարքերի արտադրության ամբողջ ցիկլը` ծրագրայինից մինչև ֆիզիկական»,- գրել է Ադամյանը:

20-10-2018 12:23 2062
Геворг Торосян, прибывший в Армению для участия в экономическом форуме Франкофонии, при поддержке Фонда «Инкубатор предприятий», создает филиал канадской инжиниринговой компании ISB в Армении, заместитель министра экономического развития и инвестиций Мане Адамян написала об этом на своей странице в Facebook.
«Компания производит оборудование безопасности, которое прикрепляется к различным производственным устройствам и блокирует их датчиками, чтобы сотрудники не были повреждены.
На данном этапе армянское отделение SB будет разрабатывать программное обеспечение, а на другом этапе оборудование будет производиться в Армении. Одна из самых важных частей этих устройств производится в Горисе уже много лет, и наши соотечественники экспортировали эту часть в Канаду, чтобы организовать там полноценное производство. Мы договорились с г-ном Торосяном, что в ближайшем будущем мы должны организовать весь цикл производства оборудования -от программного обеспечения до физического», - написала Адамян.