20-10-2018 12:23 2063
Ֆրանկոֆոնիայի տնտեսական ֆորումին մասնակցելու համար Հայաստան ժամանած Գևորգ Թորոսյանը Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի աջակցությամբ հիմնում է կանադական ISB ինժեներական ընկերության մասնաճյուղ Հայաստանում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Մանե Ադամյանը:
«Ընկերությունը անվտանգության սարքավորումներ է արտադրում, որոնք ամրացվում են արտադրական տարբեր սարքերի ու մարդու աշխատանքի ժամանակ սենսորներով բլոկավորում սարքերը, որ աշխատակիցները չվնասվեն:
ISB-ի հայկական մասնաճյուղում այս փուլում software-ի կատարելագործմամբ են զբաղվելու, իսկ մյուս փուլում արդեն սարքավորումները արտադրվելու են Հայաստանում: Հետաքրքիր է, որ այս սարքերի կարևոր մասերից մեկը արդեն երկար տարիներ արտադրվում է Գորիսում, և մեր հայրենակիցները այս մասը տարիներ շարունակ արտահանել են Կանադա` այնտեղ ամբողջական արտադրությունը կազմակերպելու նպատակով: Պարոն Թորոսյանի հետ պայմանավորվել ենք, որ շուտով Հայաստանում պիտի կազմակերպենք սարքերի արտադրության ամբողջ ցիկլը` ծրագրայինից մինչև ֆիզիկական»,- գրել է Ադամյանը:

20-10-2018 12:23 2138
Gevorg Torosyan, who arrived in Armenia to take part in the Francophone Economic Forum with the support of the Enterprise Incubator Foundation, is establishing a branch of Canadian ISB engineering company in Armenia, Deputy Minister of Economic Development and Investments Mane Adamyan noted in his Facebook page.
"The company produces security equipment that is fastened to various production devices and block them with sensors, so that employees are not damaged.
The Armenian branch of the SB will be developing software at this stage, and at the other stage the equipment will be produced in Armenia. One of the most important parts of these devices is produced in Goris for many years, and our compatriots have been exporting this part of Canada for many years to organize a full production there. We agreed with Mr. Torosyan that in the near future we must organize the entire production cycle of equipment — from software to physical, ” wrote Adamyan.