22-10-2018 14:54 1276
2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի աճը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 6.5 տոկոս, հայտնել են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից:
Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին, բացի գյուղատնտեսության ոլորտից, որի համախառն արտադրանքի ծավալը նվազել է 4.8 տոկոսով, մնացած բոլոր ճյուղերի գծով աճ է գրանցվել։ Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 4 տոկոսով, շինարարության ծավալը՝ 7,6 տոկոսով, ծառայությունների ծավալը՝ 19,1 տոկոսով: Նշված ցուցանիշները նախորդ ամսվա համեմատ նույնպես աճ են գրանցել, բացառությամբ՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրության։
Արտաքին առևտրի շրջանառությունը 2017թ-ի միևնույն ժամանակահատվածի համեմատ հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին աճել է 5.4 մլրդ դոլարով կամ 22.4 տոկոսով։ Նշված ժամանակահատվածում արտահանումն աճել է 11.6 տոկոսով, ներմուծումը՝ 28.6 տոկոսով։
2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստանում միջին ամսական անվանական աշխատավարձը կազմել է 169 հազար 505 դրամ, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 4.3 տոկոսով: Պետական հիմնարկներում միջին ամսական անվանական աշխատավարձն աճել է 1.8 տոկոսով, ոչ պետականինը՝ 4.5 տոկոսով:

22-10-2018 14:54 1275
Показатель экономической активности Армении в январе-сентябре 2018 года вырос на 6,5%, сообщает Статистический комитет Армении.
В январе-сентябре, кроме сельскохозяйственного сектора, объем валовой продукции которого сократился на 4,8%, был отмечен рост во всех других секторах. Объем промышленного производства увеличился на 4%, строительства - на 7,6%, услуг - на 19,1%. Эти цифры также увеличились по сравнению с предыдущим месяцем, за исключением производства электроэнергии.
Внешнеторговый оборот увеличился на 5,4 млрд долл. США или на 22,4% в январе-сентябре по сравнению с аналогичным периодом в 2017 году. За указанный период экспорт увеличился на 11,6%, импорт - на 28,6%.
Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в январе-сентябре текущего года составила 169 505 драмов, что на 4,3% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Среднемесячная номинальная заработная плата в государственных учреждениях увеличилась на 1,8%, а в негосударственных учреждениях - на 4,5%.