«ԵԱՏՄ հիմնական պահանջներից մեկը երկրների ջանքերի մեկտեղումն է, ինչն արդյունավետ է բոլորի համար, քանզի թույլ է տալիս բոլորին միավորվել և ներդնել իրենց ջանքերը նորարարությունների և նոր մշակումների մեջ», - «Եվրասիական շաբաթ 2018» համաժողովի ընթացքում հայտարարել է Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանն:
Նա նշել է, որ ԵԱՏՄ երկրները պետք է համապատասխան բորսա ձևավորեն, որտեղ կներկայացնեն նոր թվային և տեխնոլոգիական լուծումները, և այն պետք է գործի կոմերցիոն հիմունքներով:
«Այս պոտենցիալ միջնորդությունը չպետք է ազդի ապրանքների և ծառայությունների ինքնարժեքի վրա: Մենք պետք է ունենանք օրենսդրություն, որի միջոցով կպաշտպանենք մտավոր սեփականության իրավունքը: Անհրաժեշտ է ճանապարհային քարտեզ, համաձայն որի կներդաշնակեցնենք օրենսդրությունները` մասնավորապես մտավոր սեփականության պաշտպանության ուղղությամբ», - ընդգծել է Գրիգորյանը:

«Одним из основных требований EAЭС является объединение усилий стран, которые эффективны для всех, поскольку это позволяет всем объединиться и инвестировать свои усилия в инновации и новые разработки», - заявил заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян во время Конференции «Евразийская неделя 2018».
Он отметил, что страны EАЭС должны создать соответствующую фондовую биржу, где будут представлены новые цифровые и технологические решения, и она должна работать на коммерческой основе.
«Это потенциальное посредничество не должно влиять на стоимость товаров и услуг. Мы должны иметь законодательство, которое защитит права интеллектуальной собственности. Нам нужна дорожная карта, которая будет гармонизировать наше законодательство, особенно в области защиты интеллектуальной собственности», - подчеркнул Григорян.